Holokost Kurtulanı TikTok´ta antisemitzm mağduru

Holokost Kurtulanı Lily Ebert´e TikTok´ta yaptığı paylaşım sonrası çok sayıda spam atıldı ve antisemit yorumlar yapıldı.

Dünya
25 Mayıs 2021 Salı

97 yaşındaki Holokost Kurtulanı, torunu Dov Forman’dan yardım alarak, gençlere Auschwitz'de nasıl hayatta kaldığını anlatmak için bir TikTok hesabı açtı.

Ebert 90.000 takipçisine bir mesaj iletti. ‘‘Size güzel, huzurlu bir hafta sonu dilerim" dedi. Aynı dileği Macarca da tekrarladı ve cümlesinin sonunda ‘‘Şabat Şalom’’ dedi.

Ebert paylaştığı video sonrası nefret dolu yorumlar almaya başladı. Bazı kullanıcılar İsrail ile Hamas arasında çatışmalardan onu sorumlu tuttu.

Bir takipçisi, "Filistinlilere yapılan muamelenin ona ölüm kampında gördüğü muameleyi hatırlatıp hatırlatmadığını sorun" dedi.

Ebert ve Forman Twitter ve TikTok’tan çok fazla nefret mesajı aldıklarını belirtti. Forman Twitter’da yaptığı paylaşımda, ‘‘Vereceğimiz eğitimden vazgeçmeyeceğiz. Nefret yalnızca nefreti besler’’ dedi.

Ebert pazartesi günü TikTok’ta iki yeni video yayınladı. Biri küçük kız kardeşi Berta'nın Auschwitz'deki cinayetini anlatıyor. Diğeri ise, tefilin kullanımı, Yahudi duaları ve bazı Yahudi erkeklerin bu dini ritüelleri ölüm kamplarında nasıl yerine getirebildiklerini açıklıyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR