Blinken ve Netanyahu´dan İsrail´de ortak basın toplantısı

Ortadoğu turuna çıkan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ilk durağında İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüştü. Ardından ikili, ortak basın toplantısı düzenledi.

Dünya
25 Mayıs 2021 Salı

ABD Dışişleri Bakanı Blinken ve İsrail Başbakanı Netanyahu ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu:

Blinken:

*‘‘Başkan Joe Biden, beni, İsrail'in güvenliğine ABD'nin bağlılığını göstermek, güvenliği arttırmak, Gazze ve Kudüs'te gerilimi düşürmek ve Gazze'nin yeniden inşasını görüşmek için gönderdi.

*Filistin halkı ve Filistin Yönetimi ile ilişkileri yeninden inşa etmek için de geldim.

*Şiddete geri dönüşü önlemek için kışkırtmaları durdurmak zorundayız. Gazze'nin yeniden inşa edilmesi gerekiyor, ama aynı zamanda Hamas'ın yeniden inşa yardımlarından faydalanmamasını sağlamak lazım. Bunun için ortaklarımızla yakın çalışma yürüteceğiz.

*Başkan Biden'ın dediği gibi, Filistinlilerin ve İsraillilerin eşit derecede güvenli ve emniyetli yaşamayı, eşit özgürlük, fırsat ve demokrasi ölçütlerinden yararlanmayı, onurlu muamele görmeyi hak ettiklerine inanıyoruz’’ ifadelerini kullandı.

Blinken, Başbakan Binyamin Netanyahu ile yaptığı görüşmenin ardından, "Kendi ülkemizde, Yahudi karşıtı saldırıların şok edici yükselişine tanık olduk. Başkan Biden'ın dediği gibi, bunları yapanlar aşağılıktır ve durmaları gerekir" dedi.

Netanyahu, Blinken ve Biden'a antisemit saldırılara karşı yaptıkları açıklamalar için teşekkür etti. Netanyahu, ‘‘Net ve güçlü bir pozisyon aldınız. Bence dünyanın her yerindeki tüm saygın insanlar bu duruşu takdir ediyor” dedi.

Netanyahu ayrıca Gazze'deki insani koşulların nasıl düzeltilebileceğini Blinken ile konuştuklarını açıkladı.

Blinken daha sonra Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ve Filistin Yönetimi Başbakanı Muhammed Iştiyye ile görüşecek. Blinken, Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah es-Sisi ile görüşmek için Kahire'ye uçacak ve ardından Ürdün Kralı Abdullah ile görüşmek üzere Amman’a gidecek.

Blinken’ın ziyareti öncesi gazetecilere verilen brifingde, ABD'nin yardımlarına Hamas'ın erişimini engellemek için BM ve Filistin Yönetimi ile birlikte çalışılacağı açıklandı.

İsrail Savunma Bakanlığı pazartesi gecesi yaptığı açıklamada Benny Gantz'ın salı günü Kerem Şalom kapısından tıbbi malzemelerin, gıdaların ve ilaçların Gazze'ye girmesine izin vereceğini belirtti. İsrail’deki tedavilere ihtiyaç duyan Gazellilerin İsrail’e geçmesine izin verilirken, uluslararası kuruluşlardan çalışanların ve yabancı gazetecilerin de Erez geçişinden Gazze’ye girmesine izin verilecek.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR