Avustralya´da, İsrailli futbolcunun kipalı gol sevinci tartışma yarattı

Kültür&Sanat&Spor
24 Mayıs 2021 Pazartesi

Sarp Kaston

Avustralya Ligi (A-League) futbol kulübü Wellington Phoenix, 'tartışmalı' İsrail gol kutlamasının ardından oyuncusunu savundu.

Phoenix takımının forveti ve İsrail Milli Takımı oyuncusu Tomer Hemed, Melbourne City'ye karşı oynadığı maçta formasının altından bir kipa çıkarıp gol sevincini onu giyerek kutladı. Gol sevinci, İsrail ile Hamas arasında yoğun çatışmaların yaşandığı ve gerginliğin arttığı dönemde gerçekleşti.

Avustralya Futbol Federasyonunun gol sevinciyle ilgili soruşturma başlatılması bekleniyor.

Phoenix takımının genel müdürü David Dome, "İnsanların ifade özgürlükleri var ve biz bu haklarına saygı duyuyoruz, ancak aynı zamanda Ortadoğu'da olup bitenlere ve orada olan insanlık trajedisine karşı çok hassas olmalıyız. Tomer'le bunun hakkında zaten konuştuk ve önümüzdeki birkaç gün içinde konuyu daha ayrıntılı olarak inceleyeceğiz. Bir ceza beklemiyorum ama bence bir açıklama istenecek" dedi.

Kutlamalar sırasında hakem Hemed'e sarı kart verdi, ancak A-League'in bağımsız inceleme komitesi tarafından daha fazla ceza verilip verilmeyeceği henüz netlik kazanmadı.

Dome, "Bu kutlamayı yaptığında barış için dua ettiğini biliyorum. Ülkesiyle gurur duyuyor ve yurtdışındaki bir İsrailli olarak ülkesine destek olmak istiyor, ama aynı zamanda hassas bir konu ve insanlık trajedisi yaşanıyor. Bu sebeple iki taraf için de hassas olmalıyız'' dedi.

Bu gol sevinci futbol sahalarında karşımıza çıkan ilk destek değil. Geçtiğimiz günlerde Leicester City, Chelsea’yi yenerek FA Cup’ın sahibi oldu. Leicester City’li futbolcular Filistin bayrağı açarak desteklerini ilettiler. Nasıl ki bu konuda bir ceza söz konusu olmadıysa bu olay için de bir ceza söz konusu olmamalı. Hassas bir konu ve karşı tarafı aşağılayıcı bir durum söz konusu olmadıysa ceza verilmemesi gerekir. Umarım Ortadoğu için barış en kısa sürede sağlanır. Masumlar zarar görmez. İki tarafın da sağduyulu olması gerekiyor.

Olayın videosu

https://www.youtube.com/watch?v=IxJYiK9DKd0

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR