EUROVISION 2021: TOP 5!

Büyük finali 22 Mayıs Cumartesi gecesi gerçekleşen Eurovision Şarkı Yarışması kazananı İtalya oldu! Gelin gecenin bir özetine ve sıralamadaki ilk 5´e beraber bakalım…

Kültür&Sanat&Spor
24 Mayıs 2021 Pazartesi

Liza Cemel

Bu sene 65.si düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması'nın finali 22 Mayıs tarihinde Rotterdam'da gerçekleşti. Geçen sene yarışmaya ev sahipliği yapması planlanan Rotterdam, COVID-19 pandemi koşullarınca 2020 yılı için iptal olmuştu. 2019 yılında da Hollanda, Duncan Laurence'in ‘Arcade’ adlı şarkısıyla birinci olmuştu.

Bu sene de dolu dolu bir program ve birbirinden etkileyici performanslar Rotterdam’ın müthiş ev sahipliği ile karşımızdaydı. Tüm yarışmacıları tebrik ediyor ve seneye Eurovision’da görüşmek üzere diyorum.

Şimdi ilk 5’e bakalım:

1)     İtalya: Måneskin – Zitti E Buoni

Romalı genç rock grubu Måneskin ‘Zitti E Buoni’ şarkısı ile şampiyon oldu. 524 puan alarak birinci olan grup, jüri oylamalarından ziyade halk oylamalarından çok yüksek puan alarak rakiplerinin önüne geçti. Måneskin halktan 318, jürilerden 206 puan alarak gecenin birincisi oldu. Dört arkadaş sokaklardan X Factor İtalya’ya, yerel başarılarından Eurovision’daki birinciliklerine kadarki serüvenlerinde çok yol kat ettiler.

Kazandıktan sonra sahnede ilk sözleri “Rock ‘n’ Roll Never Dies!” (Rock N Roll Asla Ölmez) oldu. Farklı tarzları, grup içi müthiş uyumları ve kaliteli sahne performansları ile Eurovision tarihine adlarını altın harflerle yazdırdılar.

 

2)     Fransa: Barbara Pravi – Voilà

Barbara Pravi ‘Voilà’ şarkısı ile ikinci sırada yer aldı! İtalya halk oylamasında birinciliği yükselene kadar Fransa ve İsviçre başa baş gidiyordu. 499 puanla yarışmayı tamamlayan 28 yaşındaki şarkıcı; duru sesi, duygusal performansı ve anlamlı şarkı sözleri ile gönüllerde taht kurdu.

3)     İsviçre: Gjon's Tears – Tout l'Univers

22 yaşındaki genç şarkıcı Gjon Muharremaj, sahne adıyla Gjon's Tears ‘Tout l'Univers’ adlı şarkısı ile üçüncülüğe geldi. Jüri oylarıyla birinci sırada yer alan ve birçok izleyiciye yarışmayı birinci bitirecek izlenimi veren Gjon's Tears, halk oylamasından sonra yarışmayı 432 puan ile üçüncü sırada tamamladı.

4)     İzlanda: Daði & Gagnamagnið - 10 Years

Daði & Gagnamagnið adlı müzik grubu, Daði Freyr solistliğiyle ve ‘10 Years’ adlı şarkılarıyla İzlanda'yı temsil etti. Büyük final öncesi korona testi pozitif çıkan ekip üyesi nedeniyle finalde canlı performans yapamayan İzlanda buna rağmen 378 puan alarak dördüncü sırada yer aldı. Oylamaya izole oldukları odadan katıldılar.

Geçen sene yarışma iptal edilse de ‘Think About Things’ adlı şarkıları çok beğeni görmüştü. Marjinal tarzları, sahne efektleri, koordinasyonları ve eğlenceli şarkıları ile bu sene de adlarından söz ettirdiler.

5)     Ukrayna: Go_A – Shum

Ukrayna’yı Go_A adlı grup ‘Shum’ şarkısı ile temsil etti. Toplamda 364 puana ulaşan Ukrayna, sıra dışı performansları ile yarışmayı beşinci sırada bitirdi.

Şahsen en çok etkilendiğim performans Fransa oldu. Onun dışında İsviçre, İzlanda, İsrail, İsveç, İtalya, Finlandiya ve Hollanda’nın da çok başarılı olduğunu düşündüm. Özellikle, haberlerde gördüğüm İsveç’i temsil eden 19 yaşındaki Tusse’nin (Tousin Michael Chiza) hayat öyküsü beni çok duygulandırdı. Beş yaşına kadar Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde yaşamış, sonra Kongo’daki çatışma nedeniyle ailesinden koparak Uganda’da çocuk mülteci olmuş. Hatta bir süre ailesinin öldüğünü sanarak yaşamış. Ardından İsveç’te sığınma hakkı alan Tusse, onun için Eurovision’un bir hayal olduğunu belirtti. Bir hayali gerçekleştirdiği, sahnedeki pozitif enerjisinden de anlaşılıyordu. İsrailli şarkıcı Eden Alene etkileyici tiz sesi ile bir rekora imza attı. Aynı zamanda performansı bitimi İbranice, Arapça, Amharca ve İngilizce olmak üzere dört dilde teşekkür etti. Geceyi maalesef çok düşük puanlarla bitiren ülkeler de oldu. Birleşik Krallık hem halktan hem de jüriden sıfır puan alarak yarışmayı sonuncu bitirdi.

Performanslardan merak ettiklerinizi ve gecenin özetini Eurovision’un resmi sayfasından izleyebilirsiniz: Eurovision Song Contest - Youtube

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR