Antarktika´da dünyanın en büyük buzdağı koptu

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Antarktika´nın kuzeybatısında bulunan Ronne Buz Sahanlığı´ndan New York City´nin dört katı büyüklüğünde bir buz kütlesinin koparak Weddell Denizi´ne doğru sürüklendiğini bildirdi.

Dünya
20 Mayıs 2021 Perşembe

4 bin 320 kilometrekarelik devasa buz parçası, kopmasıyla beraber dünyanın en büyük buzdağı olarak kayıtlara geçti. Daha önce bu ünvana Weddell Denizi'nde yüzen bir diğer buzdağı 3 bin 380 kilometrekarelik A-23A sahipti.

İlk olarak İngiltere Antarktik Araştırması tarafından tespit edilen buzdağı, ESA'ya ait Sentinel-1 uydusuyla görüntülendi. A-76 olarak adlandırılan buzdağı, Maryland merkezli ABD Ulusal Buz Merkezi tarafından da doğrulandı. A-76, 175 kilometre uzunluğa ve 25 kilometre de genişliğe sahip.

Dev buzdağı, kıyaslandığında 3 bin 640 kilometrekarelik büyüklüğe sahip İspanya'nın ünlü turistik adası Mallorca'dan da büyük.

Buzdağlarının isimleri Antarktika'nın ilk harfini ve sonra da birbirini izleyen sayıları alıyor. Buzdağı yeniden kırıldıysa sonuna bir de ardışık bir harf ekleniyor.

Buzuldan koparak ayrılmak doğal bir döngü. Ama bilim insanları küresel ısınmayı, buzuldaki ayrışmaya en büyük neden olarak görüyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR