Hamas 24 saat içinde İsrail´e 200 roket fırlattı; İsrail 130 roketle karşılık verdi. 24 kişi öldü

Gazze Şeridi´ndeki Filistinli gruplar, salı günü şafak vakti İsrail´in güneyindeki Aşkelon kentine büyük bir roket fırlatarak altı kişiyi yaraladı ve şehri "cehenneme" çevirmekle tehdit etti.Hamas´ın açıklamasına göre, İsrail´in saldırıları sonucu 9´u çocuk ,24 kişi öldürüldü.

Dünya
11 Mayıs 2021 Salı

Gazze'nin Hamas yönetimindeki Sağlık Bakanlığı'na göre, pazartesi gecesi ve salı sabahı Gazze Şeridi’nde 9 küçük çocuk dahil en az 24 kişi öldürüldü. Bakanlık, 106 Filistinli'nin de yaralandığını belirtti.

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), öldürülenlerden en az 15'inin İsrail'e roket fırlatan Hamas terör örgütünün üyeleri olduğunu açıkladı.

IDF Sözcüsü Hidai Zilberman, Gazze'de, aralarında çocukların da bulunduğu öldürülenlerin bir kısmının İsrail hava saldırıları tarafından değil, Gazze Şeridinden atılan hatalı roketlerle vurulduğunu açıkladı. IDF sözcüsü, İsrail'in Filistinlilerin sivil kayıplarını önlemek için adımlar attığını, ancak Hamas'ın yoğun nüfuslu bir bölgede kasıtlı olarak şeridin sakinlerini canlı kalkan olarak kullanması nedeniyle bu olayların yaşandığını ifade etti.

Zilberman salı sabahı gazetecilere verdiği demeçte, ‘‘Önümüzde yoğun bir gün var. Bir hedefimiz var ve ona ulaşana kadar durmayacağız, her şeye hazırlıklıyız" dedi.

Hamas, İsrail ordusunun Gazze'deki Hamas komutanına ait binaya düzenlenen saldırısına cevaben altı İsraillinin yaralandığı ve Aşkelon'a saldırı başlattığını açıkladı. Örgüt, İsrail'in Gazze'deki sivilleri hedef alması durumunda Aşkelon'u cehenneme çevireceğini belirtti.

Savunma Bakanı Benny Gantz, IDF'nin uzun vadeli şekilde tamamen huzur sağlanana kadar Hamas ve Gazze Şeridindeki diğer teröristlere saldırmaya devam edeceğini açıkladı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR