Kudüs Günü´nde Yahudilere Tapınak Tepesine giriş yasağı

İsrail´de yaşanan çatışmalar nedeniyle polis , Yahudilerin her sene kutladığı Kudüs Günü´nde İsrail halkının Tapınak Tepesine girişini yasakladı.

Dünya
10 Mayıs 2021 Pazartesi

Pazar gecesi, Kudüs'te Filistinli protestocularla polis arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. En az 25 kişi yaralandı ve 23 kişi tutuklandı. 

Polis, pazartesi sabahı yüzlerce isyancının bir polis karakoluna saldırdığını ve Tapınak Tepesi'nden yerleşimin güneyindeki bir yola taş fırlatmaya başladığını belirtti. Bunun üzerine polis yolu kapattığını açıkladı. 

Olaylar üzeriine İsrail Polisi,Tapınak Tepesi’ne girdi. Polisler, saldırıya uğradıklarını ve ses bombalarıyla karşılık verildiğini ifade etti. Filistin Kızılayı, sosyal medyada yayınlanan görüntülerde çatışmaların gösterdi ve yüzlerce kişinin yaralandığını açıkladı. 

Yaşanan olaylardan sonra polis Yahudilerin Tapınak Tepesine girişlerini yasakladı.  

Polis, Yahudilerin girişine atıfta bulunarak pazartesi sabahı yaptığı açıklamada, "Kısa bir süre önce sonuçlanan bir güvenlik değerlendirmesinden sonra polis komiseri Kobi Shabtai bu aşamada Tapınak Tepesi’ne ziyaret yapılmaması kararı aldı" dedi. 

Polis ayrıca, Kudüs Günü’nde yapılacak Bayrak Yürüyüşünün şiddetin daha da artmasına neden olabileceği için, Yahudiler tarafından planlanan kutlama yürüyüşüne izin verip vermeyeceğine karar verecek. 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR