AB ülkeleri İsrail´i seyahat kısıtlamalarından muaf tutabilecek

Avrupa Birliği perşembe günü İsrail´i vatandaşlarının eğlence amaçlı ziyaret etmelerine izin verilecek ülkeler listesine ekledi.

Dünya
6 Mayıs 2021 Perşembe

AB Konseyi'nden yapılan açıklamaya göre, COVID-19 göz önünde bulundurularak geçici seyahat kısıtlamalarının kaldırılabileceği ülkelerin bulunduğu listeye İsrail de dahil edildi.

İsrail Dışişleri Bakanı Gabi Aşkenazi, gelişmeyi memnuniyetle karşıladığını ve kararın kademeli olarak normale dönmenin yolunu açtığını belirtti. Aşkenazi, Avrupa’daki Dışişleri Bakanlığı’nın bu hareketi kolaylaştırmasına yardım eden görevlilerini takdir etti.

AB'nin listesinde daha önce Avustralya, Yeni Zelanda, Ruanda, Singapur, Güney Kore, Tayland ve mütekabiliyet şartına bağlı olarak Çin bulunuyordu.

AB, martta salgının yayılmasını engellemek için 27 üye ülkenin yanı sıra Schengen bölgesinin parçası olan İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre'ye zorunlu olmayan seyahatlere kısıtlamalar getirmişti.

Üye ülkeler için bağlayıcılığı bulunmayan ve her iki haftada bir yeniden gözden geçirilen liste 'tavsiye' niteliği taşıyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR