New Jersey´de bir ilçeye ´Yahudilere ayrımcılık´ davası

New Jersey eyaleti, ilçelerinden birine Ortodoks Yahudilere karşı ayrımcılık edildiği gerekçesiyle, bir sene içinde ikinci kere dava açtı.

Dünya
5 Mayıs 2021 Çarşamba

NJ Advance Media yerel haber ajansının raporuna göre dava metninde, New Jersey eyaletinin Jackson ilçesinde, Ortodoks Yahudilerini kovma ve dini faaliyetlerini kısıtlama girişiminin bir parçası olarak, yerel yasaları uygularken seçici davranıldığı ve yeni yasalar hazırlandığı iddia ediliyor.

New Jersey Başsavcısı Gubir Grewal açıklamasında, "Bu davayı açtık çünkü önyargı ve nefret New Jersey'de barınamaz. Birkaç çenesi düşük kasaba sakininin hoşgörüsüzlüğünün yerel yönetim kararlarını yönlendirmesine izin vermeyeceğiz. Tüm devlet memurları gibi, belediye görevlilerinin de kanunları, inançları veya ibadet şekillerinden dolayı bazı gruplara karşı kullanma değil onları koruma yükümlülüğü bulunmaktadır" dedi.

Başsavcı Jackson, ilçesinin iddia edilen ayrımcı kuralları iptal etmesini ve para cezası ödemesini istiyor.

Jackson ve komşu ilçesi Lakewood'da son yıllarda Ortodoks cemaatinin artması sonucunda, diğer ilçe sakinlerinden bölgenin karakteristik özelliklerinin değiştiği hakkında şikayetler gelmeye başlamıştı. Geçen yıl, ABD Adalet Bakanlığı Jackson ilçesini ayrımcı kurallar uygulamakla suçlamıştı. Ocean County Yüksek Mahkemesinde açılan davanın iddiasına göre de bazı ilçe sakinlerinin Ortodoks Yahudilerine yönelik olumsuz tepkileri, Ortodoks Yahudilerini yakalama amaçlı bir çabaya yol açtı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR