Çin Büyükelçiliği paylaştığı antisemit karikatürü sildi

Dünya
5 Mayıs 2021 Çarşamba

Japonya'daki Çin Büyükelçiliği, geçtiğimiz hafta paylaştığı, antisemit bir karikatür içeren tweet’i, İsrail Dışişleri’nin uyarısıyla sildi.

Çin Büyükelçiliği tarafından paylaşılan karikatürde, Amerikan bayrağı giyen ve üzerinde İsrail bayrağı olan bir tırpan taşıyan Azrail, kapı kapı dolaşıp, çaldığı her kapının ardından kanlı bir iz bırakıyordu.  Kapılar Afganistan, Pakistan, Irak, Libya, Suriye ve Mısır olarak etiketlenmişti. Japonca olan tweet, "Amerika Birleşik Devletlerinin getirdiği demokrasi böyle olur" ibaresiyle paylaşıldı.

İsrail'in Japonya Büyükelçisi Yaffa Ben-Ari, Çinli meslektaşı Cheng Yonghua'yu arayarak karikatürün İsrail'i şeytan gibi gösterdiğini belirtti. Yonghua ise, karikatürde İsrail'in varlığının farkında olmadığını bildirdi. Aynı saatlerde İsrail Dışişleri Bakanlığı Asya ve Pasifik Genel Müdür Yardımcısı Gilad Cohen de, tweet hakkındaki rahatsızlığını belirtmek için İsrail'deki Çin Büyükelçiliği ile temasa geçti.

Bu temaslardan kısa bir süre sonra tweet silindi, ancak elçilik herhangi bir özür açıklaması yapmadı.  Ancak paylaşılan karikatürün, birçok Twitter kullanıcısı tarafından tepkiyle karşılandığı, özellikle birçok Japon’un, Çin’in demokrasi anlayışına tepki gösterdiği, söz konusu tweet’e, Çin’in Tiananmen Meydanında bir tankın önünde duran adamın ünlü fotoğrafını da ekleyerek yanıt verdiği belirtildi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR