WEB´DEN SEÇMELER

• Eski gösterişli günlerinden uzaklaşır, dostlarını kaybeder.. Eskiden hergün gittiği, müdavimi olduğu Büyük Kulüp´e arada bir gitmeye başlar... Milaslı Gad Franko bir gün Büyük Kulüp´te yemek yerken Başbakan Şükrü Saracoğlu gelir... Kulüpte canlanma olur.. Herkes ayağa kalkar, saygı gösterisinde bulunur. Dipteki masalardan birinde oturan Gad Franko hiç istifini bozmadan yemeğini yemeye devam eder..Bu durum görevlilerin gözünden kaçmaz.. “Mösyö Franko, Başbakan geldi görmediniz mi?” diye uyarırlar. Franko´dan gelen “gördüm” yanıtı üzerine “o halde neden ayağa kalkmadınız?” diye üsteler görevliler.. Milaslı Gad Franko´nun “hırs, öfke ve tüm birikmiş kiniyle” verdiği yanıt çok nettir: “Böyle icap etti…” HÜSEYİN A. KUNDURACIOĞLU – www.haberveinsan.com

İzak BARON Diğer
28 Nisan 2021 Çarşamba

 

Bu Haftanın “Takılanlar”ı – Alıntılar

 • YAŞADIKLARI ACI OLAYLARIN ARDINDAN YENİDEN DOĞUP BÜYÜDÜĞÜ ÇANAKKALE’Yİ GÖRMEK FERİDE’DE KARMAŞIK DUYGULAR UYANDIRDI. BİR YANDAN O TRAVMATİK GÜNLERİ HATIRLADI, DİĞER YANDAN DOST AKRABALARI GÖRME FIRSATI ÇIKTIĞI İÇİN SEVİNDİ

Sıra geldi yazının başlığını taşıyan, annemin asker kaçağı olması hikayesini anlatmaya… Efendim, yirminci asrın ilk yarısında, bilhassa Anadolu’da aileler erkek çocuk isterlerdi. Kızlar erkekler kadar önemli değillerdi.

Bizim ailede de öyle oldu. Feride doğduğu zaman ondan önce doğan erkek bebek hastalanıp vefat etmişti. Aile de Feride’ye yeni nüfus çıkarmamış ölen çocuğun nüfus kağıdıyla idare etmişlerdi. Babam, ki o zaman nişanlılar, Kuzguncuklu Edward ile evlenmeye karar verene kadar da bir sorun yaşamamışlar.

Gerisini Frida’nın ağzından dinleyelim…

-En şık elbisemi giydim. İçim içime sığmıyordu. Yaşadığımız onca şeyden sonra nihayet Edward’la evlenecektik. Rüya gerçek oluyordu. O da ceketini giymiş, kravatını takmıştı. Yürüyerek Beyoğlu Evlendirme bürosuna gittik, memurun karşısına dikildik. Evrak teslimini yapacak, gün alacaktık nikah için. Ancak memur bir türlü işlemlerimizi tamamlamıyor, oyalıyor bizi. Bir ara dışarıya çıktı. Yanında iki polis memuruyla birlikte geldi.

 “Asker kaçağı olarak sizi karakola götürmek zorundayız” dediler. Edward şaşırdı, dudaklarından, “Ben askerliğimi yaptım, belgelerim evde” sözleri döküldü. Memurlar, “Siz değil Frida Bey! asker kaçağı görünüyor” dediler. Şaşırma sırası bendeydi. Çünkü kızlar askere alınmıyordu. Neyse mevcutlu olarak karakola gittik. Allahtan babacan bir komiser vardı. Beni görünce gülmeye başladı. Nüfus memurunun azizliğine uğradığımızı söyledi. Odasına davet edip çay ısmarladı. Edward’a dönüp, “Evladım sen bu hanım kız ile evlenmek için Çanakkale’ye gidip nüfus kütüğünde düzeltme yaptırman gerekiyor. Şu an resmi kayıtlarda erkek göründüğü için bunu düzeltmeniz lazım” tavsiyesinde bulundu...

Yaşadıkları acı olayların ardından yeniden doğup büyüdüğü Çanakkale’yi görmek Feride’de karmaşık duygular uyandırdı. Bir yandan o travmatik günleri hatırladı, diğer yandan dost akrabaları görme fırsatı çıktığı için sevindi. Üstelik sevdiği adamla, nişanlısı Edward’la gidecekti sevgili Çanakkale’sine…

Frida ve Edward Çanakkale'de mutluluk içinde...

İsak Nino Debehar

https://www.muhalif.com.tr/makale/canakkaleli-frida-nasil-asker-kacagi-oldu-290

 

 • GEÇEN HAFTA AMSTERDAM’DA FUTBOL TARAFTARLARI, AJAX’LA YAPILACAK MAÇIN ÖNCESİNDE, “HAMAS, HAMAS, JEWS TO THE GAS” (KABACA, “HAMAS YAHUDİLERİ GAZLA” OLARAK ÇEVRİLEBİLİR.) SLOGANI ATIYORMUŞ; ÜSTELİK BU İLK KEZ OLMUYORMUŞ

Genel olarak ırkçılık, özel olarak Yahudi düşmanlığı yalnızca ABD’de değil, Avrupa’da da hızla yükseliyor. İngiltere’de Johnson hükümetinin, “yapısal ırkçılığın” varlığını yadsıyan bir rapor yayımlayarak tartışmaları bastırmaya çalıştığını aktarmıştım. Geçen ay Danimarka’da Sosyal Demokrat (!) Parti hükümeti, Suriyeli sığınmacıları, statülerini kaldırarak geri göndermeye başlayacağını açıklamıştı. Geçen hafta Amsterdam’da futbol taraftarları, Ajax’la yapılacak maçın öncesinde, “Hamas, Hamas, Jews to the gas” (Kabaca, “Hamas Yahudileri gazla” olarak çevrilebilir.) sloganı atıyormuş; üstelik bu ilk kez olmuyormuş.

Ergin Yıldızoğlu

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ergin-yildizoglu/amerikada-fasizm-hala-canli-ve-guncel-1830019

 

 • KORKU GERÇEK OLDU: ULTRA-ORTODOKSLARIN GÖRÜŞLERİ, İKAMET ETTİKLERİ YERE GÖRE BİÇİMLENDİ

Korku gerçek oldu: Ultra-Ortodoksların görüşleri, ikamet ettikleri yere göre biçimlendi. Sahiplerinden nefret etmeden, çalınan Filistin topraklarında yaşamanın imkansız olduğunu kanıtladılar. Filistin Batı Şeria’ya yerleştiler ve çevrelerindeki apartheid manzarasına harika bir şekilde entegre oldular. Araplardan nefret ettiler ve aşırı sağın destekçileri oldular. Oradan pogromlara katılmanın yolu kısaydı.

Geçen ayki seçimde bunu açıkça ifade ettiler. Dini Siyonizm İttifakı, topluluklarının üçüncü büyük partisi oldu. Kudüs’te oyların yüzde 9’unu, Betar Ilit’de ise yüzde 10’unu yani Likud’dan altı kat fazla oyu kazandı. Bnei Brak’ta ve bölgenin en büyük Yahudi şehri olan Modi’in Ilit’te, üçüncü büyük parti oldu. Böyle rezervlerle, bir gün başbakan olarak bir Kahanistimiz (Yahudilik içinde gerici, Arap düşmanı bir akım) olacak; İsrail’in yarısı zaten Naftali Bennett’i meşru bir aday olarak görüyor ve hatta onu özlüyor.

Doğru, katliamlara yalnızca birkaç yüz ultra-Ortodoks katıldı, ama hahamlar onları durdurmak için hiçbir şey yapmadı, belki de cinin şişeden çıktığını bildikleri için. Şimdi sayılar artacak. Genç ultra-Ortodoks, oyunun kurallarını değiştirebilir.

Kudüs’teki son birkaç günün fotoğrafları korkunç. Bir tarafta dengesi olmayan işgal mevcutken “denge”yi korumaya çalışan “uygun” medyayı bir kenara bırakın. Kamu güvenliği bakanının ve yalnızca Filistin şiddetini kınayan polis komutanlarının şok edici açıklamalarını bir kenara bırakın. Bu şiddet, adaletsizliğe ve diğer şiddete karşı en meşru ve ölçülü direniş eylemidir ve polisin Kudüs’teki Filistinlilere yönelik devam eden istismarına ve aşırı sağcıların onlara karşı yürüttüğü pogromlara doğrudan bir yanıt olarak geliyor.

Gideon Levy

https://www.evrensel.net/haber/431498/israilin-ultra-ortodokslari-en-yeni-neofasist-haydutlar

 

Takılan tweetler

Osmanlı’ya Yahudi göçününün 500. Yılını anmak üzere 1992’de gümüş ve altın olarak darphanede bastırılan 5.000 liralık hatıra paralar.

Tasarımını çok seviyorum. İngilizce olması da ayrıca çok iyi bir düşünce olmuş.

 

https://twitter.com/IsilAcehan/status/1385827048166510593

Nazi Almanyası örneği verip de kendini rezil etmeyen kimse görmedim. Vermeyin. Yok illa biz cümle içinde kullanacağız diyorsanız da pandemi bitince Krakow’a gidip Auschwitz’i görün. Onun üstüne illa örneğinizde ısrar ediyorsanız diyecek şeyim yok.

doğayı mı koruma politikası? Bilime mi yatırım? O bilime “yatırımlar” sonra ne olarak döndü insanlığa mesela? Hayır yani kimse de ben ne dedim demiyor ya. Biri pandemide evde oturmayı Auschwitz’e benzetir öbürü naziler en azından doğayı koruyor der.

ya tarih bilgisi oraya kadar mı insanların acaba yani üstelik insanlar rahatsızlıklarını açık açık kaç kere de söylediler, nasıl bir izansızlık anlamıyorum ki.

https://twitter.com/Pinar_Civan/status/1385485134716080129

Edirne Yahudi mahallesinde bir ev. İbrani takvimine göre Kapısında 5672 tarihi rahatlıkla okunabiliyor. #Edirne #Jews

https://twitter.com/onderkayaistan1/status/1385487763223584773

Babaannem bu mahallede doğdu. Pandemiye kadar mutlaka her yıl en az bir kez Edirne’ye giderdik. Keşke buralar ihya edilse turizm potansiyeli çok yüksek.

https://twitter.com/HaymiBehar/status/1385623973304717314

İzmir'in Eski Yahudi Mahallesi

Tufan Erbarıştıran: "Siren Bora'nın İzmir ve Ege tarihindeki Yahudi göçleri, onların yaşam biçimleri, ekonomik durumları, yaşadıkları sorunlar üzerine yazdığı kitapların her biri arşiv değerindedir."

https://oggito.com/icerikler/Izmirin-eski-yahudi-mahallesi/66490

 

https://twitter.com/Oggitocom/status/1385160028219453441

Bu #TrakyaBalkanSerisi'nde, Bulgaristan'daki etnik gruplar hakkında yazacağım (azdan çoğa doğru)

MUSEVİLER

Nüfus: 1,162

Neredeler: Sofya, Filibe, Varna, Burgaz, Rusçuk

Dil: Ladino

Musevilerin en az MS 2. yy'dan beri Bulgaristan'da yaşadığı biliniyor ama bugünün Musevileri Osmanlı dönemi (1492) İspanya ve Portekiz'den gelen Seferadlar.

Osmanlı'nın Bulgaristan'a yerleştirdiği Musevilerin özellikle ticaretin canlanmasında katkıları oldu.

Ancak genelde Osmanlı'ya bağlı oldukları için Müslümanlar gibi Museviler de Osmanlı'nın gerileme döneminde katliamlara uğradı.

Bulgaristan Osmanlı'dan kopunca sayıları azaldı.

Bulgaristan 2.DS'ına Nazi Almanyası yanında girdi ama Bulgaristan'da yaşayan 40 bin küsür Musevi toplama kamplarına gönderilmedi (Bulgar idaresindeki Makedonya ve B. Trakya'daki 11 bin Musevi ise gönderildi).

Bulgaristan Musevilerinin çoğu 2.DS sonrası kurulan İsrail'e göç etti.

https://twitter.com/AtakanSevgi_/status/1385318560868847623

Dün akşam kursiyerlerimizden Tuba hanımın (@TubaYtm) "Bosna'da Ramazan" konulu sunumunu dinledik. Sunumdan birkaç kesit :))

רמדאן כריםHilal

#ibranice #ibranicesunuyorum

https://twitter.com/ibranicemerkezi/status/1386296781927976960

Şu hale bakın antisemit, ırkçı, Fransa'nın aşırı sağcılarıyla arasından su sızmayan provokatör "komedyen" Türkiye'den sığınma talep edecekmiş. Güzide basınımız da öyle bir aktarmış ki tanımasak bu adamı vah diyeceğiz. Umarım reddedilir talebi!

Fransız komedyen M'Bala, Türkiye'den siyasi sığınma talep etmeye hazırlanıyor - https://www.aa.com.tr/tr/dunya/fransiz-komedyen-mbala-turkiyeden-siyasi-siginma-talep-etmeye-hazirlaniyor/2215579

https://twitter.com/DritaEsadi2/status/1385491627456802818

Anadolu Ajansı, haberi verirken, bu arkadaşın azılı bir ırkçı, Holokost kurbanlarıyla alay edecek kadar antisemit biri olduğunu nedense görmezden geliyor.

“Fransız komedyen M'Bala, Türkiye'den siyasi sığınma talep etmeye hazırlanıyor”

https://twitter.com/basyazar/status/1385914010978115584

Omer Takvim, parşömen üzerine el yazısı, Geruş sinagogu #Bursa Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti,#Turkey

Türkiye'deki Yahudi tarihi yaklaşık 2700 yıl öncesine dayanıyor - Geruş (sürgün) sinagogu, aynı zamanda 1492'deki İspanyol Sürgününden sonra Osmanlı Türkiye'sindeki sığınağı anıyor.

 

https://twitter.com/RabbisAlliance/status/1386313473009856512

 

Ağa Takılanlar Öneriyor

 • İSRAİL’DE ÇARŞI KARIŞIYOR – Rafael Sadi

https://www.iyigunler.net/israilde-carsi-karisiyor-makale,2683.html

 • Bir kent, bir toplum, bir tarih: İzmir Yahudileri – Berken Döner

https://www.gazeteduvar.com.tr/bir-kent-bir-toplum-bir-tarih-izmir-yahudileri-haber-1520221

 • Türkiyeli Yahudilerle Konuşmak (8): 500. Yıl Vakfı'nın bilinmeyen kuruluş hikayesi - Dr. Gökhan Çınkara

Dr. Gökhan Çınkara, Independent Türkçe için 'Türkiyeli Yahudilerle Konuşmak' röportaj serisinin bu bölümünde Denis Ojalvo ile 500. Yıl Vakfı'nın bilinmeyen kuruluş hikayesini konuştu.

https://www.indyturk.com/node/349081/t%C3%BCrki%CC%87yeden-sesler/t%C3%BCrkiyeli-yahudilerle-konu%C5%9Fmak-8-500-y%C4%B1l-vakf%C4%B1n%C4%B1n-bilinmeyen-kurulu%C5%9F

 • İsrail'in "Terör" Anlayışı ve Algısı Nedir? – Remzi Çetin

https://www.youtube.com/watch?v=tzt-EortrEI

 • Ölü Deniz Yazıları ve Kumran - Dead Sea Scrolls and Qumran | Bir Acemi Yolcu

https://www.youtube.com/watch?v=hqkESl_bU3w

 • Söz Sanattan Açılmışken - Ata Maden (1.ve 2. Kısım)

https://www.youtube.com/watch?v=eGnNEkShxwc&t=778s

https://www.youtube.com/watch?v=KBeExpx_X3w&t=1879s

 • Milaslı Avukat Gad Franko - Hüseyin A. Kunduracıoğlu

Eski gösterişli günlerinden uzaklaşır, dostlarını kaybeder.. Eskiden hergün gittiği, müdavimi olduğu Büyük Kulüp’e arada bir gitmeye başlar... Milaslı Gad Franko bir gün Büyük Kulüp’te yemek yerken Başbakan Şükrü Saracoğlu gelir... Kulüpte canlanma olur.. Herkes ayağa kalkar, saygı gösterisinde bulunur. Dipteki masalardan birinde oturan Gad Franko hiç istifini bozmadan yemeğini yemeye devam eder..

Bu durum görevlilerin gözünden kaçmaz..

“Mösyö Franko, Başbakan geldi görmediniz mi?” diye uyarırlar.

Franko’dan gelen “gördüm” yanıtı üzerine “o halde neden ayağa kalkmadınız?” diye üsteler görevliler..

Milaslı Gad Franko’nun “hırs, öfke ve tüm birikmiş kiniyle” verdiği yanıt çok nettir:

“Böyle icap etti…”

Solda: L. Franko - ortada Marcel Franko - en sağda Gad Franko.

Fotoğraf: Dr. Siren BORA arşivi

https://haberveinsan.com/milasli-avukat-gad-franko/1729/

 

Bir Makale

 • Yahudi Basınının Tarihsel Gelişim Sürecine Kısa Bir Giriş - Gökhan ÇINKARA, İsmail Doğukan BÖLÜKOĞLU

Bu makale İsrail Milli Kütüphanesi Kataloglarında yer alan İbranice dilinde basılmış Tarihi Yahudi basını kataloğundan hareketle Yahudi basınının tarihsel süreç içerisinde hangi tür dinamiklerin etkisiyle şekillendiğini kısa bir şekilde ortaya koymaya çalışmaktadır. Yahudi hayatının Avrupa’da sıkışmışlığı ve yer yer resmi otoriterlerce baskıya maruz kalması Yahudilerin aralarındaki dayanışma ağlarının önemini onlara hatırlatmıştır. Kolektif hafızada dayanışmaya ve yakınlaşmaya verilen önem zamanla Avrupa’da görülen Aydınlanma hareketinin de etkisiyle yazılı eserlerin ortaya çıkmasına ve yaygınlaşmasına yol açmıştır. Bu

durum modern basının gelişiminin de katkısıyla Yahudiler arasında gündelik haberlerin,kültürel gelişmelerin ve küresel olayların gazeteler yoluyla yayılmasına sebep olmuştur. Yahudi basınının Diasporadan İsrail’e merkez kayışının izlenmesi, Yahudiler arasındaki söylem, strateji ve pratik değişikliğinin ortaya konmasında önem taşımaktadır.

https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/1160557

 

Kırmızı Köşe

Dün Nazi Almanyası ile ilgili bir tweet attım, abartılı bir ironi içeriyordu. Hatamı fark edip hemen sildim. Hükümeti eleştirirken dozu korumalıyız. Holokost en büyük vahşettir, tarihteki hiçbir zulüm yanına yaklaşamaz ve Nazi Almanyası kötülükte kimseyle kıyaslanamaz.

https://twitter.com/melisalphan/status/1385511202634272770

@melisalphan  adlı kişiye yanıt olarak

Melis’in samimiyetine ben kefilim. Genel olarak her konuyu Nazilerle karşılaştırmayı bırakmayı öğrenmemiz şart. Kötülüğün sıradanlaştırılmasına izin vermemeliyiz.

https://twitter.com/HaymiBehar/status/1385548607076585473

These people disgust me. Using the yellow Star of David & equating the Holocaust with Covid vaccination passports & mask-wearing. So offensive.

Bu insanlar beni tiksindiriyor. Sarı Davut Yıldızı'nı kullanmak ve Holokost'u Covid aşı pasaportları ve maske takmakla eşitlemek. Çok saldırgan.

  

https://twitter.com/kairosbutterfly/status/1386229766215376898

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR