Auschwitz Müzesi tayini tepki topladı

Polonya´da hükümetin, sağ görüşlü iktidar partisinde üst düzey yetkili, eski Başbakan Beata Szydlo´yu Auschwitz-Birkenau Müzesi Yönetim Kuruluna atamasının ardından, kurulda üç yönetici istifa etti.

Dünya
21 Nisan 2021 Çarşamba

Beata Szydlo’nun Auschwitz-Birkenau Devlet Müzesi Yönetim Kuruluna olay yaratan atamasını yapan Polonya Kültür Bakanı Piotr Glinski, istifalar karşısında şaşkın olduğunu söyleyerek, tüm dünyanın mirası ve Polonya’daki en önemli şehitlik müzesinin politik bir tartışma içine çekilmesi tehdidi oluşturduğunu belirtti.

Atamanın ardından ilk istifa eden kurul üyesi filozof Stanislaw Krajewski, müze müdürüne danışmanlık yapan ve Polonyalı uzmanlardan oluşan kurulun politikaya alet edilmesini protesto etmek için istifa ettiğini belirtti. Kültür Bakanı kurulun politikaya alet edilmesinin söz konusu olmadığını bildirerek iddiaları yalanladı.

POLIN Polonyalı Varşova Yahudileri Tarihi Müzesindeki II. Dünya Savaşı sonrası bölümünün kuruculuğunu yapmış olan Krajewski, aynı zamanda Polonya Hristiyan ve Yahudi Konseyi’nin kurucu üyelerinden. Kendisi ayrıca, Soykırım’ın neredeyse tamamen yok ettiği Polonya Yahudi yaşamını tekrar ayağa kaldırmak için 1970’li yıllardan beri çalışan Varşova Yahudi Cemaatinin önde gelen liderlerinden biri.

Krajewski’nin istifasını, iktidar partisinden tarihçi Marek Lasota ve Auschwitz Müzesi eski müdürlerinden tarihçi Krystyna Oleksy’nin istifaları takip etti.

Polonya halkı, II. Dünya Savaşı’nda Alman işgaline karşı ulusça duruşlarıyla son derece gurur duyuyor.

Hükümet yıllar içinde müzede, savaş döneminde Polonyalıların direnişleri ve Yahudi hayatlarını kurtaran binlerce Polonyalı üzerinde yoğunlaşılıp, Yahudilerin işgalci Alman güçleri tarafından toplu katliamına yardımcı olan Polonyalı kişilerden örnekler verilmemesini cesaretlendirmeye çalışmıştı. Bu strateji çeşitli çevrelerce tarihi aklamaya girişimi olarak adlandırılmış, uluslararası ortamlarda çeşitli tartışmalara sebep olmuştu. İstifasını verirken Krajewski, “Tüm korkum bu atamanın, hükümetin tarihi aklama politikasına Auschwitz-Birkenau Müzesini de katması yönünde bir adım olmasıdır” dedi.

Olaylı şekilde atanan, aslen Auschwitz’in bulunduğu Oswiecim bölgesinden gelen ve Hukuk ve Adalet İçin Avrupa Meclisi adlı politik parti üyesi olan Szydlo, etnograf ve tarih uzmanlığı yapıyor.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR