Rota yeniden hesaplanıyor

Meyzi SARFATİ Yaşam
21 Nisan 2021 Çarşamba

Günümüzde artık bilmediğimiz bir adresi bulmak kolay, öyle değil mi? Açıyoruz navigasyonu, adresi giriyoruz ve yola çıkıyoruz. Bir yandan araba kullanırken, aklımızda düşünceler ilerliyoruz; fondaki kadının sesi, sürekli ‘sağ, sol, ilk sapaktan tam u’ gibi komutları beynimize iletiyor.

Oldu da bir sapağı kaçırdık, kadın ısrarla, “Rota yeniden hesaplanıyor” diyor. Bu sefer tüm dikkatimizi yola verip, aynı hatayı yapmamaya çalışıyoruz. Neden mi? Her hata vaktimizden 5-10 dakika çalabiliyor.

Hayat da böyle işte.

Hayatı yol, astrolojiyi de bir çeşit navigasyon olarak düşünelim. Önden bize rotayı hesaplıyor, olasılıkları söylüyor. Yolu uzatmamak adına kazaları, yol çalışmalarını, trafik sıkışıklığını hesaplıyor ve bize olası en kolay seçenekleri sunuyor.

Bunun bize faydası, hedefe çabuk, kolay ve sağlam ulaşmak.

Gel gör ki; biz kısa yolu sorup, kulağını ters tutanlardanız.

Ha öyle de böyle de ulaşır mıyız hedefe, ulaşırız tabi. Ama bu kadar zorluğa gerek mi var?

Biz Türkler sağ olalım, bir Amerikalı veya Avrupalının anlayamayacağı aşırı pratik bir zekâya sahibiz. Ama çabuk sıkılıyoruz. Bizim fitil kısa, sabır az. Hemen sonuç istiyoruz. Ya da biz kendimizi muaf sanıp, “Bize bir şey olmaz” diyoruz.

Sağlık olmazsa olmazımız. Bunu bu sene artık anladık değil mi?

Elimizden geleni yaptık demeyelim. Sadece yöneticileri de suçlamayalım. Herkes kendinden ve yakınlarından başlasın bir işe.

İşte burada Satürn devreye girdi. Satürn sert öğretmendir. Daha önce de dedim. İyi öğrencileri Jüpiter’e devir eder, o da ödülleri dağıtır.

Bizden çok daha kötü durumda olan ülkeler, neredeyse bitiriyorlar bu zorlu dönemi. Neden? Sadece kurallara uydular. Sabrettiler ve azimli davrandılar. Boş vermediler. E tabi aşılar da hızla olundu.

Biz sınıfın akıllı ama tembel öğrencileri, yolun başında iyiydik. İlk notu iyi alınca yan gelip yatıverdik. Yok öyle dedi Satürn.

Bu sene Satürn ve Jüpiter, Kova’da beraber. Azimli olanlar, gerekeni yapanlar, tedbirli olanlar ödüllerini alacak demiştik. Bu hem kişisel hayatlarımız hem de genel yaşam içindi.

Ama bilmiyorduk demeyelim. Önden çok kez ikaz edildik. Öğretmen fark etmez dedik, yaramazlığa da devam ettik.

İşin şakası yok. Satürn bu! Bakmadı gözümüzün yaşına. Kendisi Türk değil, Alman ekolünden diyelim. Aman hocam, yapma hocam gibi duygusal konuşmaları kabul etmedi. Bıraktı bizi ikmale.

Bu sefer bedel büyük maalesef. İşin şakası kalmadı. Hayat derslerle dolu doğru. Bu da büyük bir sınav ve geçmemiz lazım.

10 Haziran’a kadar çok dikkat etmeliyiz. Hep beraber dikkatli olursak, bence bu işi çözeriz. Ben bize inanıyorum.

Artık bu şaka değil. İş sarpa sardı.

Biraz evlerimize kapanalım.

Azıcık sıkılalım.

Annelerimizin dediği gibi olsun bu sefer; “Sıkı can iyidir” diyelim.

Yaza ne kaldı ki?

Adımızı COVID birincisi diye Avrupa’ya yazdırmayalım. Adımızı güzel şeylerle yazdıralım artık bir yerlere.

Bu iş uzadıkça, COVID ve yan etkisi olarak; depresyon, uykusuzluk, paranoya gibi birçok hastalık daha peydahlanmadan, gelin tek avazda bitirelim. Ve rahat edelim.

Biterse hayat pek tek düze olacak sanmayın. Merak etmeyin. Bunun daha, doları var, sanal parası var, Euro’su, altını, borsası var. Paranın ne önemi var, mühim olan insanlık demek istiyorum, ama galiba o da sadece bir şarkı ismi olarak kaldı.

Onlar da COVID’dem aşağı mı kalır canım. Ne de olsa, onlar da başrol. Nisan sonuna doğru gelin görün Gırgıriye’de ekonomik cümbüşü.

Gökyüzü her telden çalıyor valla şu an.

Venüs, Boğa burcuna geçti, ay yeter illallah biraz bakım, biraz estetik diyor.

Bu hafta Güneş ve Merkür de kendisine Boğa burcunda eşlik edecek.

Güzellik, keyif, sanat söz konusu ama…

Boğa bir de ne etki yaratır? Maddi olarak güvencede hissetme ihtiyacı.

Mars, Yengeç burcuna geçecek ve kendini hiç rahat hissetmeyecek. Aile, mal, mülk, para konuları gerim gerim gerecek, dikkat.

Satürn ve Uranüs sürekli didişiyor zaten. Biri geleneksel diyor, diğeri yenilik, reform diyor. Bunlar da bir anlaşamadı gitti kardeşim.

Neyse Uranüs kızmasın, o da yeri titretir vallahi.

Jüpiter ne yapıyor? “Çok gerildim, mola istiyorum” diyor, tatile çıkıyor. 14 Mayıs-28 Temmuz arası Balık Burcunda inzivada olacak, lütfen rahatsız etmeyiniz.

O dinlendikçe, bize de iyi gelecek. Buna emin olabilirsiniz.

Ağustos da güzel geçecek. Eylül normal hayat ama yine dikkat lütfen.

Çünkü kasıma doğru yine zorluklar olası.

Tedbirli bir gevşeme olması şart.

Önemli olan sabırlı ve istikrarlı olmak sanki.

Satürn işte, sınırlar, kural koyar, disipline eder, ders verir. Olmadı mı? Geleneksel sistem yapıştırır tokadı.

Aa bu zamanda ne tokadı demeyin Uranüs gibi. Oldu işte!

Her insanın hayatı ve sağlığı çok önemli.

Lütfen tedbiri elden bırakmayalım.

Ki güzel günler yakın olsun.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR