NASA´nın Mars´a gönderdiği helikopter başarılı bir uçuş gerçekleştirdi

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) bir ilke daha imza attı ve Mars´a gönderdiği helikopter Ingenuity ile bir uçuş gerçekleştirdi.

Dünya
19 Nisan 2021 Pazartesi

Minyatür helikopterin uçuşu daha önce pervanelerinde meydana gelen teknik arıza nedeniyle ertelenmişti. 1,8 kilogram ağırlığındaki helikopter, ilk uçuş denemesinde helikopterin yerden üç metre yükselmesi ve 30 saniye uçtuktan sonra inmesi planlanıyordu. NASA, gelen verileri inceledikten sonra bu planın tam anlamıyla gerçekleşip gerçekleşmediğini de açıklayacak. Türkiye saatiyle 10.30'da gerçekleşen uçuşun başarılı geçip geçmediğine dair veriler yaklaşık 3 saat sonra NASA'ya ulaştı. NASA tarihi uçuşa dair hem görüntü hem de fotoğraf yayınladı.

Uçuş, motorlu bir hava aracının başka bir gezegende gerçekleştirdiği ilk kontrollü uçuş oldu. Ingenuity'nin uçuşuna ilişkin görüntüler, uydu vasıtasıyla dünyaya iletilirken; helikopterin başarılı uçuşu NASA'da kutlandı. 

NASA'nın Jet İtki Laboratuvarı Proje Müdürü Mimi Aung, "Artık insanoğlunun diğer bir gezegendeki bir hava aracını uçurduğunu söyleyebiliriz" ifadesini kullandı.

Test uçuşu dünyadan 173 milyon mil uzakta, Jezero Krateri isimli geniş bir Mars havzası zemininde gerçekleştirildi. Dünyaya kıyasla yer çekiminin üçte bir oranında daha az olması nedeniyle Mars'ta gerçekleştirilecek uçuşun nispeten daha kolay olması bekleniyordu. Atmosfer yoğunluğunun dünyanın yüzde 1'ine karşılık gelmesi ise minyatür helikopterin kalkış sürecinde karşılaşacağı en büyük zorluklardan biri olarak nitelendiriliyordu.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün