İsrail gelecek ay aşı olmuş turistleri ülkeye almaya başlayacak

Nüfusunun yarısından fazlasının aşılanması sürecini tamamlayan İsrail, aşı olmuş turistleri mayıs ayından itibaren ülkeye kabul etmeye başlayacağını açıkladı.

Dünya
15 Nisan 2021 Perşembe

COVID-19 ile mücadelede Aralık 2020'de toplu aşılamaya geçen ve halihazırda 9,3 milyonluk nüfusun 5,3 milyonunun aşılanması sürecini tamamlayan İsrail, böylece sürü bağışıklığının elde edilip edilmediği tartışmaları eşliğinde, yabancı turistlere kapılarını açıyor.

Sağlık ve turizm bakanlıklarının yaptığı açıklamada, aşı olmuş turistlerin 23 Mayıs'tan itibaren İsrail'e girmelerine izin verileceği belirtildi.

 Açıklamaya göre uçağa binmeden önce virüs taşımayla ilgili PCR testinden geçecek turistlere İsrail'e vardıklarında da PCR testi ve antikor varlığıyla ilgili serolojik test yapılacak. 

İlk aşamada gözlem altında tutması daha kolay olduğu için sadece gruplar halinde seyahat eden bireylerin İsrail'e girişine izin verilecek. Gruplarla deneme aşamasının sonuçlarına göre bireylerin tek tek seyahatlerine izin verilip verilmemesi karara bağlanacak.

Halihazırda yabancı ülkelerin verdiği aşılanmış ya da koronavirüsten iyileşmiş olmaya dair herhangi bir belgeyi geçerli kabul etmeyen İsrail, yurtdışında aşı olmuşları da serolojik testten geçirene dek karantinada tutuyor. Diğer ülkelerin ilgili makamlarıyla yürütülen görüşmelerin sonuçlarına göre serolojik test zorunluluğu kaldırılacak.

İsrail'e gelen tüm yolculara PCR testi yapılan ve 14 saat içinde sonuçlar alınan bir merkezin bulunduğu Tel Aviv'deki Ben Gurion Uluslararası Havaalanı'na hızlı serolojik test merkezi kurulması da değerlendiriliyor.

Kaynak: Sputniknews

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün