Yaşam Yürüyüşü pandemi ile savaşan sağlık çalışanlarını onurlandırdı

Dünya halen COVID-19´un pençesindeyken, Holokost anma etkinliği Yaşam Yürüyüşü (March of Living), bu yıl da çevrimiçi düzenlendi. Geçtiğimiz aylarda imzalanan İbrahim Anlaşmalarının etkisiyle bu yıl etkinliğe ilk olarak Arap ülkelerinden de katılımcılar dahil edildi.

Dünya
14 Nisan 2021 Çarşamba

Holokost kurbanları anısına, Auschwitz Ölüm Kampında düzenlenen yürüyüşe her yıl binlerce kişi katılır. Fakat pandemiden dolayı arka arkaya ikinci sene, bu etkinlik sanal olarak gerçekleşti.

7 Nisan’daki etkinliğin düzenleyicileri, doktorların "Holokost dönemindeki güneş ışınları gibi hizmet ettiklerini" belirterek ekledi, “Biz dünyadaki sağlık krizi ile karşı karşıya olan fedakâr profesyonellerin sonsuz çabalarını saygı ile selamlıyoruz.”

Çevrimiçi törende, ABD’nin pandemiyle mücadeledeki en yetkili ismi olan Dr. Anthony Fauci'ye tıpta ahlaki cesaretinden dolayı özel bir ödül verildi.

Fauci konuşmasında, "İyileştirme sanatının iyilik yolunda, yani sizlerin Holokost kurbanlarını hatırlayarak ve seslerini duyarak seçtiğiniz yolun aynısında yer aldığına inanıyorum" dedi.

Fauci, "Asırlardır baki olan ders yalnızca iyiyle kötünün aynı anda var olduğu değil, aynı zamanda bizim birisini seçmek için özgür olduğumuzdur" şeklinde konuştu.

Pandeminin kayıplarıyla II. Dünya Savaşı'ndaki Nazi yönetiminde 6 milyon Yahudi'nin yok edilmesi, ölçek ve koşullar bazında çok farklı. Fakat yıllık yürüyüşün düzenleyicileri, kendilerine büyük risk oluşturmalarına ve zarar görme ihtimallerine rağmen, acı çeken insanları tedavi edip onlara moral veren ön cephe savaşçılarını onurlandırmak istediklerini belirti.

Yürüyüş organizasyonu başkanı Shmuel Rosenman, "Pandemiye bakıyoruz, 100 yılda bir oluyor. Dünyanın her yerinde doktorlar insanları kurtarmak için savaşıyor. Bence eğitimciler olarak görevimiz tüm dünyaya 'Hepiniz dinleyin. Dünya olanları unutmayı (veya) şu anda olanları kabullenmeyi göze alamaz' demektir" dedi.

Bu yıl ilk olarak, geçen yıl İbrahim Anlaşmalarının imzalanmasının üzerine, sanal etkinlikte Bahreyn, BAE, Fas ve hatta Suudi Arabistan'dan katılımcılar da yer aldı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR