Gençler Holokost Kurtulanı Rina Quint ile buluştu

Unutmamak ve unutturmamak için her yıl Holokost Anma Törenleri düzenleyen UÖML öğrencileri, bu yıl da yeni bir projeyi hayata geçirdi.

Toplum
14 Nisan 2021 Çarşamba

UÖML’nin liderliğinde bir araya gelen toplumumuzun gençleri, Holokost kurtulanı Rina Quint’in de katıldığı etkileyici ve uzun süre hafızalarda yer alacak bir anma töreni hazırladı. Holokost’un hayatta kalan son tanıklarından biri olan Quint, Zoom’daki anma töreninde gençlerle birlikte 6 milyonun anısına ‘Karanlıkta ışık olmak’ için mum yaktı ve hayat hikâyesini paylaştı.

2021 Yom Aşoa ‘Be the Light in the Darkness / Karanlıkta Işık Ol’ teması altında bu yıl dünyanın farklı ülkelerinde anma törenleri düzenlendi. Tema kapsamında, UÖMO idarecileri gecede yakılmak üzere yaklaşık 800 gencin evine ‘Anı mumu kiti’ yolladı. 6 Nisan’da, Zoom’da düzenlenen anma gecesinde 6 milyon anısına mum yakan Rina Quint’e, gençler kendi hazırladıkları mumlarla eşlik etti.

Anma Töreni, Yad Vaşem Holokost Art Galery’de yer alan Holokost sanat eserlerinin yer aldığı bir sunumla başladı. Sanatçı, piyanist, March of Music Hareketi’nin kurucusu Renan Koen geceye piyano sunumu ile katıldı. Bu özel törende Rina Quint’in yaşadıklarını ilk ağızdan duymak çok etkileyiciydi. Yoğun katılımla gerçekleşen anma töreni için gençlere teşekkür eden Rina Quint “…  Holokost’ta bir buçuk milyon çocuk sadece Yahudi olduğu için öldürüldü. İki yaşında, ailemin tamamını kaybettim. Kamplarda, kim olduklarını bilmediğim beni koruyan meleklerim sayesinde hayatta kaldım. Uzun yıllar boyunca çocukluğumdan kalan anılarım bulanıktı. Kişisel araştırmalarım ve Yad Vaşem’in katkılarıyla bugün kim olduğumu biliyorum. Yaşananlar çok acıydı. Bu gece; gördüğüm, hatırladığım ve yaşadığım her şeyi size anlattım ve hayatta kaldığım süre boyunca da anlatmaya devam edeceğim. Hazırladığınız program ve sorduğunuz sorulardan Holokolost’a olan duyarlılığınızı hissettim. Sizin gibi bilinçli, geçmişine ve geleceğine sahip çıkan gençlerin sayesinde bir daha böyle bir acının yaşanmayacağına inanıyorum” sözleriyle gençlere seslendi.

UÖMO idarecileri de Holokost kurtulanlarının yavaş yavaş aramızdan ayrıldığı bugünlerde gençlerimizin ilk ağızdan bu hikâyeyi dinlemesinin çok önemli ve unutulmaz bir eğitim olduğunu vurguladı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR