Afganistan´ın bilinen son Yahudi´si İsrail´e gidiyor

Afganistan´da on yıldan uzun bir süredir ´son kalan Yahudi´ olarak bilinen Zabulon Simantov, ABD ordusunun ülkeyi terk etme vaadinin Taliban gibi radikal gruplarla dolacak bir boşluk yaratacağından korkarak İsrail´e yerleşmeye hazırlanıyor.

Dünya
7 Nisan 2021 Çarşamba

61 yaşındaki Simantov, Roş Aşana bayramının ardından sonbaharda Afganistan’ı terk etmeyi planladığını açıkladı. Arab News’e demeç veren Simantov, “Afganistan’la ilgili haberleri artık İsrail’den takip ederim” dedi.

Simantov’un Tacikistan asıllı bir Yahudi olan eşi ve iki kızı 1998’den bu yana İsrail’de yaşıyor. Ancak, Simantov şiddet ve siyasi kargaşanın yaşandığı, Taliban’ın ülkeye hakim olduğu, ülkenin ABD ile savaştığı dönemler de dahil olmak üzere onlarca yıl Kabil’de yalnızlığa terkedilmiş sinagogun bakımını üstlenmek için doğup büyüdüğü Afganistan’da kalmıştı. Simantov, “Kabil’deki sinagogu Yahudiler adına korumayı başardım” dedi.

Bir halı ve mücevher satıcısı olan Simantov, onlarca yıl önce yüzlerce Yahudi’ye ev sahipliği yapan Afgan şehri Herat'ta doğdu. Ardından Kabil'e taşındı, ancak 1992'de Tacikistan'a kaçtı. Daha sonra yeniden başkente döndü.

Simantov da olmayınca sinagog kapanacak. Akademisyenlerin en az 2000 sene önce başlamış olduğuna inandığı Afganistan’daki Yahudi yaşamı da sona ermiş olacak. 

Simantov geçen hafta Afganistan’dan birçok azınlık topluluğunun göç etmesi ile ilgili Radyo Free Europe’la yaptığı röportajda da “Eğer Taliban geri dönerse, bizi tek bir hamleyle ülkeden atacak” demişti.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR