Ürdün´ün eski Veliaht Prensi Hamza ev hapsinde

Ürdün´de Kral 2. Abdullah´ın kardeşi olan eski Veliaht Prens Hamza bin Hüseyin darbe girişimi iddiasıyla evinde gözetim altında tutuluyor.

Dünya
5 Nisan 2021 Pazartesi

BBC’nin cumartesi günü yayınladığı bir videoda konuşan Hamza bin Hüseyin, herhangi bir komplo veya hain örgütün parçası olmadığını belirtti. Ancak Haşimoğullarını (Ürdün kraliyet ailesi) yolsuzluk, adam kayırma ve yanlış yönetimle suçladı.

Ürdün Hükümeti, ‘‘bir süredir gözetlenen eski Veliaht Prens Hamza’nın, yabancı ülkelerle Ürdün'ü istikrarsızlaştırma konusunda temas içinde bulunduğunu’’ açıkladı. Ayrıca Prens Hamza'nın 'yabancı ajanlarla ulusal güvenliğe zarar vermeye yönelik adımların zamanlaması konusunda iletişimde bulunduğunun saptandığı' iddia edildi.

Tümgeneral Yusuf el Huneyti, prensin tutuklanmadığını, ancak Prens Hüseyin’den Ürdün'ün istikrarını ve güvenliğini sarsmak için kullanılabileceği bazı faaliyetleri durdurmasını istedi.

Reuters ajansının aktardığına göre muhalefetin yayınladığı ses kaydında Prens Hamza dış dünya ile temas kurmaması yönündeki emirlere uymayacağını belirtti.

Twitter üzerinden yayınlanan açıklamada 41 yaşındaki eski Veliaht Prens Hamza, "Şu anda adım atıp gerginliği tırmandırmak istemiyorum ama ‘Dışarı çıkamazsın, tweet atamazsın, kimseyle iletişim kuramazsın, sadece ailenle görüşebilirsin’ dediklerinde bunlara tabii ki uymayacağım" ifadesini kullandı.

Eğitimini batıda yaptı

Hamza bin Hüseyin İngiltere ve ABD’de eğitim aldı. 1999-2004 yılları arasında Ürdün Veliaht Prensi unvanını taşırken, orduda da subay olarak görev yaptı.

İngiliz Sandhurst Kraliyet Askeri Akademisi'ni 1999'da bitiren Hamza bin Hüseyin, ABD'deki Harvard Üniversitesi'nden de 2006'da mezun oldu. Bin Hüseyin, 2011'de İngiltere'deki King's College London Üniversitesi'nde savunma alanında yüksek lisans yaptı.

Bin Hüseyin, paraşütçülük, keskin nişancılık ve helikopter pilotluğu kurslarına katılarak askeri beceri ve deneyimini zenginleştirdi. Bin Hüseyin, Ürdün ordusunda tuğgeneral rütbesine yükseldi.

Bin Hüseyin ordudaki tuğgeneral görevine ek olarak Aralık 2017'de Ürdün Genelkurmay Başkanı'na danışman olarak atandı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR