İsrail Müslüman turistlere hazırlanıyor

Dünya
31 Mart 2021 Çarşamba

İsrail tarihinde ilk olarak, Müslüman turist akınına hazırlanıyor.

2020 yılı Ortadoğu’daki diplomatik ilişkiler açısından dikkate değer bir yıl oldu. İsrail ve dört Arap ülkesi, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Fas ve Sudan ile imzalanan anlaşmalar uzun zamandır birbirlerine uzak olan ülkeler arasındaki ilişkileri normalleştirdi. Diplomatik ilişkiler kuruldu, ekonomik anlaşmalar imzalandı. Başka ülkelerin de Yahudi devleti ile ilişkilerini normalleştireceğini düşünüyor.

Dört ülkenin üçünde (Fas, Bahreyn ve BAE) jeopolitik ve ekonomik ilişkilerden öte, halklar arasında sıcak ilişkiler kurulması bekleniyor. Diğer bir deyişle ülkeler arasında belirgin ve düzenli bir turist akışı beklenmekte.

İsrailliler Birleşik Arap Emirlikleri'ne akın ettiler bile... Korona virüse karşı kısıtlamaların henüz serbest seyahate izin verdiği dönemde, kasım ayının sonlarında direkt Dubai uçuşlarının başlamasıyla, yılbaşına kadar bu ülkeyi ziyaret eden İsraillilerin sayısı 67 bini buldu.

İsrail’in, yeniden hava sahasını açmasıyla da, yeni bölgesel dostlarından belirgin sayıda Müslüman ve Arap turistin ülkeye gelmesi bekleniyor. İsrail’in turizm bakanlığı başta olmak üzere turizm endüstrisi, gelecek turistleri en iyi şekilde karşılamak için hazırlıklara başladı.

İsrail Turizm Bakanlığından Yeni Pazarlar Geliştirme Müdürü Ksenia Kobiakov uçuşlar başladıktan sonra, “on binlerce turistin gelmesinin beklendiğini” söyleyerek, küresel turizm endüstrisinin kötü durumu göz önüne alındığında bunun önemli bir rakam olduğunu ekledi.

Karşılaştırma yapmak gerekirse, 2018’de İsrail’i ziyaret eden turistlerin sadece yüzde 2,4 gibi küçük bir oranı Müslüman idi. Bunların çoğunluğu da dini amaçla seyahat eden Endonezyalılardı.

Turizm Bakanlığı İsrail’in tarihi ve dini mekânlarını Müslüman turistler için daha ilgi çekici hale getirecek bir proje üstünde çalışıyor. Kobiakov, “İncil, Kur’an ve Tevrat’ta hikâyeler birçok yerde benziyor, bu yüzden onları birleştirmeye başladık. Biz insanları ayıran şeyleri değil bir araya getirenleri bulmaya çalışıyoruz” dedi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR