Dünyanın en büyük antik Agada koleksiyonu Chicago Üniversitesine bağışlandı

Dünya
31 Mart 2021 Çarşamba

Stephen Durchslag’ın Pesah sevgisi genç yaşta başlamış. Aslında, bu sevgisinin doğduğunda başladığı da söylenebilir, zira anne ve babası ona ikinci isim olarak Pesah adını vermiş.

Bu nedenle bugün emekli bir avukat olan Durchslag’ın, dünyanın en geniş antika Agada koleksiyonunu yapmış olması şaşırtıcı değil. Durchslag’ın özel koleksiyonunda Yahudilerin Pesah Seder’inde okudukları Agada’nın 4.500’den fazla versiyonu yer alıyor.

Durchslag yakın zaman önce bu özel koleksiyonunu emekli olduktan sonra 2013 senesinde teoloji alanında yüksek lisans derecesi aldığı Chicago Üniversitesine bağışladı.

Üniversitenin Kütüphane Direktörü Brenda Johnson bağışla ilgili, “Bu kitaplar, fakülte, öğretim görevlileri, öğrenciler ve Yahudilik dinini, tarihini ve kültürünü araştıran misafir araştırmacılar için bir hazine niteliğinde. Bu kitaplar Yahudilikle ilgili araştırmaları içeren akademik eserler koleksiyonumuzu oldukça genişletecek” dedi.

Koleksiyonda 31 farklı dilde yazılmış Agadalar bulunuyor. Bu diller arasında Ortaçağ İtalyancası, İbranice, Yidiş, Marathi dili, Judeo-Arapça ve Jude-Tat gibi Kafkas dağlarında yaşamış Yahudi cemaatlerinin kullandığı diller yer alıyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR