Bu gecenin diğer gecelerden farkı ne?

Toplum
31 Mart 2021 Çarşamba

Yüz yüze ve online eğitimi bir arada sürdüren Ulus Özel Musevi Okullarında her yıl olduğu gibi bayram kutlamaları büyük bir coşkuyla devam ediyor. Pesah Bayramı öncesinde UÖMO öğrencileri, her yıl Pesah Seder’inde çocukların heyecanla beklediği  “Bu gecenin, diğer gecelerden ne farkı var?” sorusunun cevabını farklı etkinliklerle bir kez daha deneyimledi.

Pandemi sürecinde bayram kutlamalarının farklı bir ivme kazandığını ifade eden UÖMO Yahudi Kültürü Koordinatörü Sami Levi, Pesah ile ilgili yaptıklarını anlatı:

“Okulumuzda yüz yüze ve online eğitimin devam ettiği bugünlerde ‘Bayramlar birlikte kutlanınca güzel’ mottomuzla yolumuza devam ediyoruz. Bu yıl Hanuka ve Purim’de okulumuz öğrencilerinin yanı sıra toplumumuzun tüm çocuklarına ailece yapabilecekleri eğitici etkinlikler içeren koliler yolladık. Uluslararası Hanuka kutlamaları, UÖMO Purim Zoom Partisi’nde olduğu gibi Pesah Bayramı’nı da anaokulundan liseye eğitici ve öğretici etkinliklerle karşıladık. Büyük Filozof Rambam, Pesah Agadası’ndaki sorular için ‘Bu gece özellikle bazı farklılıklar yaratarak, çocukların bunu fark etmeleri ve soru sormaları teşvik edilmelidir’ der. Pesah haftası yaklaşırken bizler de derslerde öğrencilerimizle bu soruyu sorabilmeleri ve soranlara cevap verebilmeleri için çalışmalar yaptık. Öğrencilerimiz, Mısır’dan çıkısın hikâyesini derslerde yeniden okudular. Mutfakta hamursuzlarını pişirdiler. Sanat derslerinde kendi Seder tabaklarının tasarımını yaptılar. Barselona’daki Hatikva Okulu ile Zoom’da ‘Passover Meeting’ etkinliğine katıldılar. ‘Genç Agada Kitabı’ tasarlayarak bize bir sürpriz hazırladılar.”

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR