Pandemi döneminde el egzamaları

Günümüzde pandemiye bağlı olarak aşırı el yıkama ve dezenfektan kullanımı sonucu ellerin derisinde kuruluk, kızarıklık, kabuklanma, çatlama belirtilerinin ortaya çıkması güncel bir sorun halini aldı.

Sağlık
24 Mart 2021 Çarşamba

Uz. Dr. Orkhan Bairamov

El dermatiti veya egzaması farklı nedenlerle elin derisinin bütünlüğünün bozulması ve onu takiben kaşıntı, yanma, sızlama, su toplama, kabuklanma, kuruluk gibi belirtilerin ortaya çıkması ile ortaya çıkan bir deri rahatsızlığıdır.

Gün boyunca ellerimizle birçok cisme temas ediyor, sıcağa, soğuğa maruz kalıyoruz. Bu yüzden devamlı yıkama ihtiyacı doğuyor. Sıcak su, soğuk su, deterjan, çamaşır suyu ve diğer temizlik malzemeleri, sıklıkla el yıkama sonucunda cildimizin lipit tabakası dediğimiz koruyucu tabakası tamlığını kaybeder. Ellerin derisinde kuruluk, kızarıklık, kabuklanma, çatlama belirtileri ortaya çıkar. Bu da kaşınmaya, yanmaya neden olabilir. Yeterli ve zamanında önlem ve tedavi uygulanmazsa bu şikâyetler daha da ilerleyebilir. Günümüz pandemi döneminde aşırı el yıkama ve dezenfektan kullanımı bu problemi daha güncel hale getirmiş gözüküyor.

El dermatitlerinde önerileri şöyle sıralayabiliriz:

  • Tahriş edici maddelerle teması olabildiği kadar aza indirin.
  • Eğer tahriş eden ürün tespit edildiyse kesinlikle onunla temastan kaçının.
  • Aşırı sıcak ve soğuk su temasından, el sırtlarını ovalayarak yıkamaktan kaçının.
  • Lastik eldivenler yerine vinil eldivenler kullanın. Uzun süre eldiven takınca terlemenin de dermatiti alevlendirebileceğini unutmayın. Mümkünse içi pamuklu veya astarlı eldivenler tercih edin.
  • Gün boyunca nemlendirici kullanın. Kış aylarında yağ bazlı, yaz aylarında su bazlı nemlendirici tercih edin.

* Or-Ahayim Hastanesi, dermatoloji uzmanı

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR