Müslüman ülkelerdeki Pesah hazırlıkları

Müslüman dünyasının dört bir yanındaki Yahudiler, Pesah bayramının temel ihtiyaçlarını sağlamakla ilgilenen çeşitli kuruluşlarla hazırlıklara başladı.

Dünya
18 Mart 2021 Perşembe

İran ve Bahreyn'de Matsa pişirme süreci devam ediyor, Pesah için temel ihtiyaçların teslimatı yapılıyor ve Seder sofraları için hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor.

İran'da, çoğu Tahran'da olmak üzere Şiraz, İsfahan’da yaklaşık 12.000 Yahudi yaşıyor.

Tahran'da, Pesah başlamadan yaklaşık üç hafta önce faaliyete geçen matsa fabrikası, Tahran Hahambaşı Yehuda Gerami'nin gözetiminde yerel halk için birkaç ton matsa üretiyor.

İran'da bir matsa fırını

İran’da yerel olarak üretilen matsaya ek olarak, normal matsaya göre daha zor bir süreçle üretilen ve genellikle özellikle seder gecelerinde kullanılan yaklaşık 250 kilogram “shmura matsa” Azerbaycan'dan ithal edildi.

Shmura matsa

Müslümanların çoğunlukta olduğu 14 ülkede Yahudi topluluklarına hizmet eden hahamlar derneği İslam Devletlerinde Hahamlar İttifakı (ARIS), Suriye, Afganistan, Libya ve Lübnan gibi birçok Müslüman ülkedeki Yahudilere matsa gönderdi. Buna ek olarak, organizasyon Pesah öncesinde Türkiye, Azerbaycan, Özbekistan, Nijerya dahil olmak üzere tüm Müslüman dünyasındaki Yahudi topluluklarına Seder gecesi için birkaç bin seder kutusu gönderdi.

 

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR