NBA´den Meyers Leonard´a antisemit sözü için para cezası

NBA, Miami Heat oyuncusu Meyers Leonard´a canlı yayın platformu Twitch´te oyun oynarken "kike" (Amerika`da Yahudileri aşağılamak için kullanılan söz) kelimesini kullandığı için 50 bin dolar para cezası verdi.

Dünya
15 Mart 2021 Pazartesi

Yahudi asıllı NBA delegesi Adam Silver, Leonard'ın sözlerinin etkisini daha iyi anlamak için çarşamba günü İftira ve İnkârla Mücadele Birliği yetkilileriyle konuştuğunu belirtti. Silver perşembe günü yaptığı açıklamada ise Leonard için, "Gerçekten pişman olduğunu kabul ediyoruz" dedi.

Canlı yayını sosyal medyada geniş çapta olay olduktan sonra Leonard, Yahudi cemaatinden ve özellikle Heat’in Yahudi asıllı sahibi Micky Arison'dan özür diledi. Leonard kullandığı kelimenin ne anlama geldiğini bilmediğini belirtti.

Leonard, sezonun geri kalanını bir omuz sakatlığı nedeniyle kaçırıyor, aynı zamanda süresiz izin verildi. Ayrıca bir "kültürel çeşitlilik programına" katılmak zorunda kalacak.

Silver, "Leonard’a bunun gibi aşağılayıcı yorumlara müsamaha gösterilmeyeceğini ve ligimizin temel değerlerinin (eşitlik, hoşgörü ve saygı) her zaman desteklemesini beklediğimizi ilettik" dedi.

Yahudi asıllı NFL (Amerikan futbolu Ligi) yıldızı Julian Edelman, çarşamba günü sosyal medyada Leonard'a “cehalet nefretten daha tehlikeli olabilir’’ diyerek onu Şabat yemeğine davet etti.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR