Güney Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail arasında deniz altı elektrik hattı projesi için imzalar atıldı

Güney Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail pazartesi günü dünyanın en uzun deniz altı elektrik kablosunu inşa etme ve elektrik şebekelerini birbirine bağlamak için anlaştı.

Dünya
9 Mart 2021 Salı

Kısmen Avrupa Birliği tarafından finanse edilen 760 milyon Euro'luk EuroAsia Interconnector Projesi, Güney Kıbrıs'ı ve İsrail'i ilk kez Avrupa güç ağına bağlayacak.

Güney Kıbrıs Enerji Bakanı Natasa Pilides ve İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, imza töreni sırasında hazır bulunurken Yunanistan Enerji Bakanı Kostas Skrekas ise törene çevrimiçi katıldı. Üç bakan tarafından yapılan ortak açıklamada, daha fazla yenilenebilir enerji kaynağının oluşmasına imkân sağlayacak mutabakatın imzalanmasının memnuniyetle karşılandığı belirtildi.

İsrail projeyi yedek güç kaynağı olarak görüyor. İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, ‘‘Proje sayesinde İsrail, acil durumlarda Avrupa kıtasının elektrik şebekelerinden elektrik desteği alabilecek’’ dedi.

İsrail Enerji Bakanlığı'na göre, deniz altı elektrik kablosu 1.500 kilometre uzunluğunda ve maksimum 2.700 metre derinliğiyle inşa edilecek en uzun ve en derin kablo olacak. İsrail Enerji Bakanlığı, tüm kablonun 2024 yılına kadar tamamlanıp bağlanacağını ve 2025 yılına kadar faaliyete geçeceğini açıkladı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR