Sacha Baron Cohen, Altın Küre Ödüllerine damgasını vurdu

Oscarların habercisi olan Altın Küre Ödüllerinin 78.´si, ilk kez Asya kökenli kadın bir yönetmenin ödül almasıyla tarihe geçti. Hem drama hem komedi dallarında aday olan Sacha Baron Cohen şüphesiz gecenin kazananıydı.

Selin KANDİYOTİ Kültür
3 Mart 2021 Çarşamba

Sacha Baron Cohen, Borat karakteri ile komedi dalında hem En İyi Erkek Oyuncu Ödülünün, hem de kazanacak gözüyle bakılan Hamilton filmini geride bırakarak En İyi Film Ödülünün sahibi oldu.

Önceki filmde olduğu gibi ‘Borat Subsequent Moviefilm’ Doğu Avrupa’daki yaygın antisemitizmle alay ediyor. Filmin bir sahnesinde Holokost Kurtulanı Judith Dim Evans bir sinagogda oturup Borat’ın Yahudilerle ilgili gerici fikirlerini değiştirmeye çalışıyordu. Film vizyona girmeden hemen önce Evans’ın kızı annesinin bilgisi dışında bir komedi filmde rol aldığını ileri sürerek Cohen’i mahkemeye verdi. Cohen ‘Who is America’ adlı şovunda da kimlik değiştirerek bu tarz bir komediye imza atmış, bu yüzden mağdur olduğunu düşünen kimseler tarafından kendisine davalar açılmıştı. Borat dahil bu gibi kılık değiştirdiği rollere son vereceğini açıklayan Cohen, ödülü alırken yaptığı konuşmada kendisini iki kez kurşunlardan kurtaran yakın korumasına teşekkür etti. Cohen’in teşekkür ettiği başka bir isim Donald Trump’tı. Cohen nefret söylemi ve sosyal medyada bilgi kirliliğine karşı duruşunun çıkış noktasının Trump’ın başkanlığı olduğunu söyledi.

Tina Fey ve Amy Poehler’in ABD’nin iki yakasından sunduğu gecede COVID-19 testi negatif olan az sayıda seyirci hazır bulundu. Bu kişiler de aslında şovu mümkün kılan organizasyon ekibindendi. Gecenin Yahudi yıldızlar açısından kazanan ve kaybedenleri şöyleydi:

Dan Levy çeşitlilik çağrısında bulundu

Zenginlikten fakirliğe düşen bir aileyi konu alan komedi ‘Schitt’s Creek’ son sezonunda iki ödül birden kazandı. Eugene ve Dan Levy dizide gerçek hayatlarında olduğu gibi Yahudi baba ve oğlu canlandırıyor. Komedi dalında En İyi Dizi Ödülüne hak kazanan Schitt’s Creek’in başrol oyuncusu Catherine O’Hara da En İyi Kadın Oyuncu Ödülüne sahip oldu.

Gecenin en önemli teması sinema ve televizyon sektöründe her kesimden insanın dahil edilmesiydi. Ödülleri dağıtan Hollywood Foreign Press Association bünyesinde hiç siyahi üye bulundurmaması nedeniyle eleştirilerin hedefindeydi. Dan Levy de dizilerinin ana mesajı olan ‘dahil etme’nin toplumları geliştireceğini ve gelecek yıl bu törenin sektörde var olan çeşitliliği daha doğru yansıtacağını umduğunu belirtti.  

Aaron Sorkin 6 Ocak’ı kınadı

1968’de Vietnam Savaşına karşı protestoları konu alan ‘The Trial of the Chicago 7’ filminin Yahudi senaristi Aaron Sorkin drama film dalında En İyi Senaryo Ödülünün sahibi oldu. Sacha Baron Cohen, filmde canlandırdığı savaş karşıtı Yahudi ikon Abbie Hoffman ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülüne adaydı. Sorkin zafer konuşmasında Cohen’in film çekimleri sırasında her gün Hoffman’ın bir deyişini e-posta ile gönderdiğini söyledi. Filmin senaryosuna bunları katmamış olmasına rağmen Sorkin, konuşmasında Hoffman’ın şu sözlerine yer verdi: “Demokrasi inandığınız bir şey veya şapkanızı astığınız bir yer değildir. Yaptığınız bir şeydir. Katılım gösterirsiniz. Bunu yapmazsanız demokrasi parçalanır.” Sorkin daha sonra “İşte 6 Ocak olayları bunun bir kanıtıdır” dedi.

Norman Lear onurlandırıldı

Birçok televizyon şovunda imzası bulunan 98 yaşındaki Yahudi yapımcı Norman Lear gecede ‘Carol Burnett Ödülü’ne layık görüldü. Bu ödül 2019’dan beri televizyonda ekranda veya ekran arkasında üstün katkıları bulunanlara veriliyor. ‘All in the Family’ ve ‘The Jeffersons’ adlı şovlarıyla Lear, ırk ve sınıf sorunlarına parmak basan ilerici bir televizyon yapımcısı olarak nitelendiriliyor.

Ben Stiller şova aşçılık yeteneğini kattı

Ben Stiller müzikal ve komedi film dalında En İyi Kadın Oyuncu Ödülünü sunarken evinde yaptığı Altın Küre kupası şeklindeki hamur işini yedi. Stiller bu hareketinden hemen önce şöyle konuştu: “COVID-19’lu koca bir yılı geride bırakırken ben de herkes gibi kendime döndüm ve geliştim. Kripto paranın asıl doğasını anladım. Kitap okudum. Saçımı griye boyamak için zaman ayırdım ve birçok dirençli Amerikalı gibi ekmek yapmayı öğrendim.”

Diğer kazanan ve kaybeden Yahudi sanatçılar

-        Şarkı yazarı Diane Warren ‘En İyi Orijinal Şarkı’ kategorisinde ikinci kez Altın Küre Ödülünün sahibi oldu. Warren, ‘Lo si’ adını verdiği şarkıyı Sophia Loren’in bir Holokost kurtulanını oynadığı ‘The Life Ahead’ filmi için yazdı.   

-        Shira Haas mini dizi kategorisinde En İyi Kadın Oyuncu adayıydı fakat ‘Unorthodox’ dizisinde çizdiği başarılı performansı ile favori gösterilmesine rağmen kazanamadı.

-        ‘Zoey’s Extraordinary Playlist’ adlı dizi ile komedi dalında En İyi Kadın Oyuncu adayı olan Jane Levy gecenin kaybedenlerinden oldu.

-        Al Pacino’nun kendisi Yahudi değil fakat Yidiş aksanı ile canlandırdığı Yahudi Nazi avcısı rolüyle drama dizisi dalında En İyi Erkek Oyuncu adaylığı bulunuyordu. Pacino ödülü ‘The Crown’ dizisinden Josh O’Connor’a kaptırdı. ‘The Crown’ en iyi drama dizisi dahil toplamda dört ödül birden kazanarak geceye damgasını vurdu. 

Kaynak: jta.org

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR