Clubhouse Körfez ülkelerinde sansasyon yarattı

Clubhouse sesli sohbet uygulaması, Körfez ülkelerinde kullanıcılara iftira atılmasına, hakaret edilmesine ve bazı durumlarda güvenlik yetkilileri tarafından sorgulanmasına yol açtı.

Dünya
1 Mart 2021 Pazartesi

Körfez ülkeleri ve Mısır'daki yetkililer, birçok Clubhouse kullanıcısını, ilk hükümet karşıtı protestolardan 10 yıl sonra ikinci bir Arap Baharı başlatmaya çalışmakla suçlarken, katılımcılar Clubhouse'u kültürel alışveriş için iyi bir platform olarak görüyor.

Körfez ülkelerindeki bu suçlamalar ‘yarı resmi’ sosyal medya hesaplarının yanı sıra güvenlik ve medya sektörlerindeki yetkililerden geliyor.

Devletten destek alan gruplar yarı resmi hesapları veya Twitter’da ‘elektronik ordular’ dedikleri hesapları yönetiyor. Bağımsız olduklarını iddia ediyorlar, ancak hepsi aynı tweetleri ve mesajları aynı süre içinde ve aynı yönelimle yayınlıyorlar. Bu hesaplar daha önce devlet karşıtlarına yönelik karalama kampanyaları ve vatana ihanet suçlamaları ile ilgili paylaşımlar yapıyorlardı.

Suudi Arabistan, BAE ve Mısır’daki elektronik ordular Clubhouse katılımcılarını iki gruba ayırıyor. Birincisi, ülkelerindeki bazı sorunları tartışmak için sohbet odaları oluşturanlar. İkincisi ise, politik veya ekonomik sorunları konuşanlar.

Clubhouse ekran görüntüsü veya ekran kaydı alınmasına izin vermemesine rağmen, bu elektronik ordular uygulamada yer alan sohbetlerin resimlerini ve kliplerini Twitter, Instagram ve Facebook üzerinden yayınladılar. Bundan dolayı hem Suudi Arabistan hem de Mısır'daki güvenlik yetkilileri, kullanıcıları sorgulamak için celpler yayınladı.

Suudi sosyal medya fenomeni Abdullah al-Shammari, krallıktaki işsizliğin gerçekliğinin tartışıldığı bir Clubhouse yayınını yönetmesi sonrası güvenlik güçleri tarafından sorguya çağırıldı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR