İsrail, petrol sızıntısı sonrası deniz ürünlerinin satışını yasakladı

İsrail Sağlık Bakanlığı çarşamba günü, büyük petrol sızıntısının İsrail kıyı şeridinin çoğunu ciddi şekilde kirletmesi ve yaban hayatını öldürmesi üzerine Akdeniz´den deniz ürünleri satışını yasakladı.

Dünya
25 Şubat 2021 Perşembe

Yasak, tüketilmek üzere satılan balıkları ve diğer deniz canlılarını kapsıyor. Sağlık Bakanlığı geri çekinceye kadar yasa yürürlükte kalacak. Sağlık Bakanlığı kararın, "son günlerde Akdeniz sahillerinde bulunan katran miktarının yanı sıra Akdeniz'deki çevre kirliliği nedeniyle" alındığını belirtti.

Sağlık Bakanlığı kararın bir tedbir amaçlı olduğunu ve balık yemenin tehlike oluşturduğuna dair kesin bir kanıt olmadığını açıkladı. Sağlık Bakanlığı, deniz canlılarından alınan örneklerin kontrol edilmesi için Tarım Bakanlığı laboratuvarlarına gönderildiğini belirtti.

Yetkililer, balıkçı topluluğunu ve deniz ürünleri satıcılarını bilgilendirdi. Petrol sızıntısının kaynağı hala araştırılıyor ve çok sayıda tanker şüphe altında.

İsrail Doğa ve Parklar Kurumu çarşamba akşamı yaptığı açıklamada, geçen haftaki petrol sızıntısı felaketiyle mücadele etmeye başlandığından beri İsrail kıyılarından, plajlardan, doğa rezervlerinden ve milli parklardan yaklaşık 70 ton katran ve kirlenmiş materyalin kazındığını ve toplandığını açıkladı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR