Papa, Holokost kurtulanını ziyaret ederek kurbanlara saygısını sundu

Papa Francis, kendi ifadesiyle ´Nazi popülizminin deliliği´nin mağduru olanlara saygısını sunmak adına, cumartesi günü bir Holokost kurtulanını Roma´daki evinde ziyaret etti.

Dünya
24 Şubat 2021 Çarşamba

Roma’da, İspanyol Merdivenlerinden çok da uzakta olmayan bir sokakta Vatikan'a ait bir aracın durup Papa Francis'in indiğini gören Romalılar şaşkına göndü. Papa, cumartesi öğlen saatlerinde, önünde durduğu binada yaşayan, Macar yazar ve şair Edith Bruck'u ziyaret etti.

88 yaşındaki Bruck, II. Dünya Savaşı’nda Nazi ölüm kamplarında hayatta kalabilmiş ve ardından İtalya'ya yerleşmişti.
Vatikan'dan verilen bilgiye göre bir saatlik sohbette Francis Bruck'a, “Tanıklığınız için teşekkür etmeye ve Nazi popülizm deliliği yüzünden şehit edilmiş insanlara saygımı sunmaya geldim... Ve içtenliğimle, Yad Vaşem'de kalbimden telaffuz ettiğim kelimeleri tekrarlıyorum ve sizin gibi bundan acı çekmiş her insanın önünde bir kez daha söylüyorum: Affet, Tanrım, insanlık adına!”
Papa, Bruck ile sohbetinde, 2014 yılında İsrail’deki Holokost Müzesi Yad Vaşem ziyareti sırasında, tevazu göstererek bazı kurtulanların elini öptüğü sırada sarf ettiği sözleri hatırlattı.
Vatikan Sözcüsü Matteo Bruni, Francis ve Bruck arasındaki sohbetin 'gözyaşlarına sebep olduğunu, içinden geçtiğimiz günlerle ilgili ümit beslememiz gerektiğini hatırlattığını, anıların önemini ve yaşlıların bu anıları gençlere aktarmalarındaki rollerini vurguladığını' dile getirdi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR