Aşıda sonuçlar umut veriyor

Dünya
24 Şubat 2021 Çarşamba

Halkını aşılama konusunda dünya lideri olan İsrail, aşının etkisini gösteren verilerini de dünya kamuoyuyla paylaşıyor. Sonuçlar, aşının istenilen korumayı sağladığını gösteriyor.

Ölümlerde ve hastaneye yatmada büyük etki

Nüfusunun neredeyse yüzde 50’sini aşılayan İsrail’de açıklanan veriler umut verici. İsrail Sağlık Bakanlığı, Pfizer-BioNTech aşısının hasta olma riskine karşı yüzde 95,8, nefes darlığına karşı yüzde 98 oranında koruma sağladığı açıkladı. İkinci dozdan bir hafta sonra yapılan ölçümlere göre de hastaneye kaldırılma ve ölüm oranları da yüzde 98,9 azaldı.

İsrail, 9 milyonluk nüfusun yaklaşık yüzde 48’inin bir doz, yüzde 33’ünün iki doz aşı olduğunu açıkladı.

Avrupa’dan gelen sonuçlar da umut verici

İskoçya da, COVID-19 aşılamasının hastaneye yatışları önemli ölçüde azalttığını açıkladı. Buna göre, ilk dozun ardından geçen dördüncü haftada hastaneye yatış riskini, Pfizer-BioNTech aşısının yüzde 85, Oxford-AstraZeneca aşısının da yüzde 94'e kadar azalttığı belirlendi.

İngiltere de ülkedeki aşılama sayısının artışına bağlı olarak mart ayından itibaren kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılacağını açıkladı.

Sinovac mutasyonlarda etkili

Türkiye’nin de kullandığı COVID-19 aşısı Sinovac’ın İngiltere ve Güney Afrika’da ortaya çıkan mutasyonlara karşı da etkili olduğu açıklandı. Brezilya’da aşının deneme sürecini yürüten tıp merkezinden gelen açıklamada “Aşıyı İngiltere ve Güney Afrika varyantlarına karşı test ettik ve iyi sonuç aldık” denildi.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR