Akhisar Musevi Mezarlığının tabelası tekrar yenilendi

Kemal Kantar, Akhisar´da iki yıl içinde ikinci kez tahrip edilen Musevi Mezarlığının tabelasını yeniletti.

Toplum 1 yorum
24 Şubat 2021 Çarşamba

Akhisar'da tahıl taşıma depolama sistemleri ve rüzgâr enerji kuleleri iç aksam kitleri üreten, bir çiftlikte yaşayan Kemal Kantar, doğma büyüme bir Akhisarlı olarak her dinden, her ırktan insanın sevgi içinde bir arada yaşadığı şehri ile gurur duyduğunu belirtti. Kantar tabelaya zarar verilmesi olayını şöyle anlatıyor: “Musevi Mezarlığı kapısının tam karşı apartmanında fabrikamızın baş ustalarından Gökhan Usta yaşıyor. Ustayı mesaiye kaldığı bir gecenin sabahında evine bıraktığımda mezarlığın adının yazılı olduğu tabelanın okunacak durumda olmadığının farkına vardım. Ayrıca mezar taşları da bende büyük saygı uyandırdı ve mezarlığın adının okunur olması için hemen harekete geçip bir gün sonra tertemiz yepyeni okunur duruma getirildi. Fotoğrafını çekip Moris Levi ile paylaştım. Bu yaklaşık bir buçuk yıl kadar önceydi.

Kemal Kantar

Üç-dört hafta kadar önce mezarlığın önünden geçerken isim yazılı harflerin çoğunun söküldüğünü, bazılarının da üzerinin karalandığını görünce çok üzüldüm. Bu defa hemen metalden sökülmeyecek harfler ile yeniden Musevi Mezarlığı isim tabelasını yerine monte ettirdim. Sık sık kontrol edip, ettirip okunur olmasını sağlayacağım. Bu çirkin saldırılar tekrarlansa bile hiç bıkmadan usanmadan yenisini yaptıracağım çünkü Akhisar'ımıza yakışan budur.

Akhisar'da günümüzde olduğu gibi eskidende her dinden her ırktan insanın bir arada kardeşçe yaşıyor olması beni çok mutlu etmiştir.”

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR