İngiltere´den BAE´ye çağrı: Prenses Latife´nin hayatta olduğunu görmek istiyoruz

Dubai Emiri olan babası tarafından rehin tutulduğunu söyleyen Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Prensesi Latife hakkında İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab´dan açıklama geldi. Raab, Latife´nin hayatta ve iyi olduğunu görmek istediklerini bildirdi.

Dünya
18 Şubat 2021 Perşembe

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Sky News kanalına yaptığı açıklamada, Prensesle ilgili durumun endişe verici olduğunu belirtti. Prenses Latife'nin babası tarafından rehin tutulduğunu söylediği görüntülerin 'çok üzücü' olduğunu dile getiren Raab, "BAE dahil tüm ortaklarımızla her zaman insan hakları sorunlarını gündeme getiriyoruz" dedi. 

Raab, hem Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği hem de kendilerinin konuyu çok yakından izleyeceğini kaydederek, "İnsanlar, sadece insani gerekçelerle onun hayatta ve iyi olduğunu görmek istiyor. Elbette, bunun doğal bir içgüdü olduğunu düşünüyor ve memnuniyetle karşılıyorum" ifadesini kullandı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Prenses Latife'nin görüntülerinin ortaya çıkması hakkında endişeli olduğunu söylerken, BM İnsan Hakları Komisyonu'nun olayla ilgileneceğini belirtti ve "Bence yapmamız gereken şey beklemek ve nasıl ilerlediklerini görmek. Olayın takipçisi olacağız" dedi.

BAE Devlet Başkan Yardımcısı, Başbakan ve Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid el Maktum'un 2018'de ülkeden kaçmaya çalışırken yakalanan kızı Prenses Latife, arkadaşlarına gönderdiği videolarda babasını kendisini rehin tutmakla suçlamıştı.

BBC'de yayınlanan ve gizli çekilen videolarda Latife, tıbbi veya yasal yardıma erişimi olmadan, pencere ve kapıları kapalı ve polisler tarafından korunan bir villada tek başına rehin tuttuğunu açıklamıştı.

 Kaynak:Sputniknews

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR