Uluslararası Ladino/Judeo-Espanyol Günü bu yıl Zoom´da

2013 yılından beri dünyanın çeşitli ülkelerinde kutlanmakta olan Uluslararası Ladino/Judeo-Espanyol Günü bu sene pandemi şartlarına uygun olarak 21 Şubat Pazar günü Zoom üzerinden gerçekleşecek.

Karen GERSON ŞARHON Toplum
17 Şubat 2021 Çarşamba

Sefarad Kültürü Araştırma Merkezi düzenlediği faaliyetlerle Türkiye'nin, dünyada bu günü tüm gün Ladino dilinde kutlayan tek ülke olmasını sağladı. Bu yıla kadar sabah 11.00’de başlayan faaliyetlerimiz akşam saat 18.00’e kadar devam ediyordu. Ancak dünyanın her yerinde olduğu gibi COVID-19 pandemisi nedeniyle herhangi bir mekânda faaliyetlerin yapılamaması, bu yıl Ladino Gününü Zoom üzerinden kutlamaya mecbur etti.

Zoom üzerinden bu faaliyeti planlamanın birtakım avantajları olduğu tartışılamaz. Katılımcılar gibi seyirciler de dünyanın her yanından bu günü gerçekten uluslararası kılabilmekte. Bu yıl da bunu göz önüne alarak, yine dünyada bu günü kutlayan diğer ülkelerden farklı olarak, sadece Ladino dilinde üç saatlik bir programla izleyicilerin karşısında olacağız. ABD, İngiltere, Arjantin ve İsrail’den katılımcılarla zenginleşen programımızda, küçük konferanslar, yemek pişirme, film, şarkılar ve sadece bu gün için yazılmış ve tamamen Ladino olarak oynanan belgesel niteliğinde bir tiyatro eseri yer alacak. Üç yıldır çok popüler olan programın tiyatro bölümündeki eseri her zaman olduğu gibi Forti Barokas yazdı ve Ferit Kohen yönetiyor. ‘Amigos Para Syempre’ grubu ise oyunculuğu üstlendiler. Zoom'da bir tiyatro oynamanın imkânsızlığında, bir günlüğüne tiyatro salonu kiralandı ve her türlü önlem alınarak, üç - dört kişilik gruplar halinde sahne çekimleri yapıldı.

Her zaman ilklere imza atan merkezimiz bu yıl da tiyatrosu, müziği, filmi, yemek belgeseli ve konuşmacıları ile herkesin zevkine hitap edebilecek bir program hazırladı. Zoom'un teknolojik dezavantajlarının önüne geçilmesi ve internetin güçlenmesi için birtakım önlemler alınarak görüntünün kesilmesi gibi aksaklıklar engellenmiş oldu.

Sefarad Kültürü Araştırma Merkezi olarak Judeo-Espanyol'un korunması, belgelenmesi ve öğretilmesi için yıllardır birçok fedakarlık yapmaktayız. Bu konularda bizlere destek olmak isterseniz, ‘www.istanbulsephardiccenter.com’ adresine gidip, ürünlerin ikinci sayfasında bulunan ‘Destek Sertifikası’ndan bir ya da daha fazlasını alabilirsiniz.

21 Şubat 2021 Pazar günü Türkiye saati ile saat 16.00’da  (07.00 Dallas, 08.00 New York, 10.00 Buenos Aires, 14.00 Avrupa, 15.00 İsrail) görüşmek dileği ile.

ZOOM linki: https://bit.ly/3oV2rTT.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR