İspanya´da neo-Nazi eylemine Yahudi cemaatinden tepki

İspanya´daki Yahudi liderler, Madrid´deki aşırı sağcı bir eylemde antisemit konuşmalar ve Nazi selamı verilmesinin ardından soruşturma açılması çağrısında bulundu.

Dünya
16 Şubat 2021 Salı

İspanya başkenti Madrid’de, Hitler’in birliklerindeki gazilerin gömüldüğü mezarlığın yakınında düzenlenen etkinliğe yaklaşık 300 kişi katıldı.

Nazi Almanyası'na hayranlık, Yahudi karşıtlığı ve aşırı sağcı toplantılar, pek çok insanın II. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin yanında yer alan ve 1975'e kadar İspanya'yı yöneten Francisco Franco diktatörlüğünden acı hatıralara sahip olduğu İspanya'da nispeten nadir görülen bir durum.

Ancak birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi, sağcı popilizm, son yıllarda İspanya'da da büyük ve ani bir artış gördü. 2019'da popülist sağcı parti Vox, 350 sandalyenin 52'sini kazanmış ve ülkenin üçüncü büyük partisi olarak ilk kez parlamentoya girmişti.

İspanya Yahudi Cemaatleri Federasyonu pazartesi günü yaptığı açıklamada savcıları, medyada kimliği belirtilmeyen, Yahudiler hakkında konuşma yapan bir kadın da dahil olmak üzere etkinliğe katılan bazı kişilere karşı şiddet ve ayrımcılığı kışkırtmak için soruşturma başlatmaya çağırdı. Ultima Hora Gazetesinin haberine göre genç kadın yaptığı konuşmada "Yahudiler suçlu ve Mavi Tümen bununla savaşacak" dedi.

Küçük bir neo-Nazi ağı olan Mavi Tümen adını, Hitler’in Nazi Almanyası birlikleriyle II. Dünya Savaşı sırasında Rusya’da savaşan İspanyol gönüllülerden alıyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR