Oyuncu Gina Carano´dan Nazi benzetmesi

“The Mandalorian” dizisinin ilk iki sezonunda rol alan aktris Gina Carano, sosyal medyada muhafazakâr olmayı Holokost zamanında Yahudi olmakla karşılaştıran bir görüntü yayınladıktan sonra çarşamba günü dizinin oyuncu kadrosundan çıkartıldı.

Dünya
12 Şubat 2021 Cuma

Carano kişisel Instagram hesabında paylaştığı hikayesinde ABD'de birinden siyasi görüşlerinden dolayı nefret etmekle, Nazi Almanyası'nda Holokost sırasında Yahudi halkına yapılan muameleyi mukayese etti.

Disney Plus'ta yayımlanan Star Wars Sinematik Evreni’nin spinoff dizisi The Mandalorian’da iki sezon boyunca Cara Dune karakterini canlandıran Carano'nun paylaşımı, Nazi Almanya’sında Yahudi olmayı ABD'de Cumhuriyetçi olmakla bir tuttuğu yönünde eleştirilere sebep oldu.

Star Wars evreninde geçen dizinin yapımcı şirketi Lucasfilm, Carano'nun paylaşımını "iğrenç ve kabul edilemez" olarak değerlendirdiği açıklamasında, "Gina Carano şu anda Lucasfilm'in çalışanı değildir; gelecekte de planlarımız arasında yer almamaktadır" ifadelerini kullandı.

Carano Instagram hikayesinde şunları yazmıştı: “Yahudiler sokaklarda Nazi askerleri tarafından değil, komşuları tarafından... hatta çocuklar tarafından dövüldü. Tarih düzenlendiği için, Bugün çoğu insan, Nazi askerlerinin binlerce Yahudi’yi kolayca toplayabilecekleri noktaya gelmek için, hükümetin önce kendi komşularını sırf Yahudi oldukları için onlardan nefret etmesini sağladığının farkında değil. Birinden siyasi görüşleri için nefret etmekten ne farkı var? "

Bu olay, 38 yaşındaki aktrisin tartışmalı ilk sosyal medya paylaşımı değil. Star Wars hayranları, Carano'nun Donald Trump'ı destekleyen bazı paylaşımlarının ardından dizinin kadrosundan çıkarılmasını talep etmişlerdi.

Carano, tıpkı Trump gibi ABD başkanlık seçimlerinin sonuçlarının adil olmadığı yönünde iddialar ortaya atmış ve bir Twitter paylaşımında, "Seçim sürecini aklamalıyız. Bizi seçmen sahtekarlığına karşı koruyan yasalar koyun" demişti. Ancak Trump'ın seçimde hile olduğuna yönelik iddialarını destekleyecek hiçbir kanıt bulunamadı.

Carano ayrıca koronavirüs pandemisinde maske takan insanlarla da alay etmişti.

Lucasfilm'in açıklamasının ardından da bazı kullanıcılar, The Mandalorian'ı yayıncısı Disney Plus dijital platformuna yönelik bir boykot çağrısı başlattı.

Variety dergisi Carano'nun menajerlik şirketi United Talent Agency tarafından da bırakıldığını iddia etti.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR