2021 Altın Küre: "Mank" ve "Borat"tan "Unorthodox"a kadar tüm Yahudi adayları

Altın Küre bu yıl pandemi koşullarında, 28 Şubat´ta düzenlenecek. Altın Küre´nin sunucuları ise, dördüncü kez Tina Fey ve Amy Poehler oldu.

Kültür
4 Şubat 2021 Perşembe

Oscar'lardan farklı olarak Altın Küre, film kategorilerini müzikal ya da komedi ve drama olarak ayırarak daha geniş bir aktör ve aktris yelpazesinin aday gösterilmesine izin veriyor.

Altın Küre’nin Yahudi asıllı oyuncuları, film ve dizi adayları şu şekilde:

DİZİLER

‘Schitt's Creek’ en iyi dizi dalında, Eugene Levy, Dan Levy, Catherine O’Hara ve Annie Murphy en iyi televizyon dizisi, müzikal veya komedi kategorilerinde aday gösterildi. Dizi, parasını kaybeden ve bir zamanlar şaka olarak satın aldıkları küçük bir kasabada yaşamaya zorlanan varlıklı aileyi anlatıyor.

Deborah Feldman’ın Haredi Ortodoks dünyasından ayrılan genç bir kadın hakkındaki anısına dayanan popüler Netflix dizisi ‘Unorthodox’, en iyi mini dizi dalında aday gösterildi. Dizinin İsrailli yıldızı Shira Haas da mini bir dizideki en iyi kadın oyuncu adayı oldu.

FİLMLER

Gary Oldman'ın başrolünü oynadığı ‘Mank’ın altı adaylığı bulunuyor. Mank, en iyi sinema filmi, drama, en iyi senaryo, en iyi yardımcı aktris, en iyi oyuncu (drama), en iyi orijinal film ve en iyi yönetmen dallarında aday gösterildi.

‘Borat Subsequent Moviefilm’, Yahudi aktör Sacha Baron Cohen'in başrolünü Kazakistan'dan kurgusal bir gazeteci olan Borat olarak oynadığı, Yahudilik ve antisemitizm üzerine kurulu bir film. Borat filmi, en iyi sinema filmi, müzikal veya komedi, müzikal veya komedi kategorisinde en iyi erkek oyuncu (Cohen) ve aynı kategorideki en iyi kadın oyuncu dallarında aday oldu. Filmde Borat’ın kızını canlandıran Bulgar aktris Maria Bakalova, çılgın bir çıkış performansı ile izleyicileri memnun etti.

Yine Sacha Baron Cohen'in oynadığı “The Trial of the Chicago 7”, Yahudi yazar-yönetmen Aaron Sorkin'den Yahudi savaş karşıtı aktivist Abbie Hoffman'ın hikayesi. Film 5 dalda aday: en iyi sinema filmi, Cohen için yardımcı aktör, Sorkin için en iyi yönetmen ve en iyi senaryo ve "Here My Voice" için en iyi orijinal şarkı.

Hayatta kalan eski seks işçisi Madame Rosa'nın öyküsünü anlatan Sophia Loren’in Holokost filmi “The Life Ahead” iki dalda aday gösterildi, en iyi sinema filmi ve en iyi orijinal şarkı.

 

Etiketler:

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR