Ets Ahayim´de sıra dışı bir Tu Bişvat kutlaması

Geleneksel Tu Bişvat Bayramı, 27 Ocak akşamı Ortaköy Ets Ahayim Sinagogunda coşkuyla kutlandı.

Elda SASUN Toplum
3 Şubat 2021 Çarşamba

Rav Naftali Haleva ile Jojo Eskenazi’nin sunuculuğunu üstlendiği etkinlikte, Ses Sanatçısı Cenk Rofe, Yönetmen Ferit Koen, KBB uzmanı Dr. Ceki Paltura, Ressam Jackie Arditty, Diyetisyen Roksi Menase ve Psikolog Jilda Abravay konuklar arasındaydı. Ağaçların yeni yılı olarak kutlanan Tu Bişvat’da, bu sene pandemi nedeniyle uzaktan da olsa ‘beraberiz’ duygusunu yaşadık. Bu vesileyle konuklar, sosyal medya bağlantıları ile evdeki sofralarımıza misafir oldular.

Cenk Rofe’nin ‘Adom Olam /Dünyanın Efendisi’ şarkısıyla başlayan gecede, ilk sözü Ortaköy Ets Ahayim Sinagogu Vakıf Başkanı Albert Elvaşvili aldı ve “Pandemi boyunca sinagogumuzda dualarımızı devam ettirmeye çalıştık. Yine beraber kalmaya devam edelim” dedi.

Sonrasında Hahambaşı Rav İsak Haleva kutlamaya bağlanarak şunları paylaştı: “Herkese simha, neşe dolu günler dilerim. Bu günde Tanrı’nın nimetlerinden oluşan tabiatla kucaklaşıyoruz. Kutsal yazılarda insan ağaca benzetiliyor. Kışı var, yazı var, ilkbahar ve sonbaharı var. Farklı durumlarda ve zamanlarda ağacın sadece bir kısmını seçebiliyoruz. Aynı şekilde insanın sadece bir kısmını veya durumunu görünce değil de ancak bütününe bakıp yargıda, yorumda bulunabiliriz. İnsanoğlunun bayrağı ayrılık değil bütünleşmek, birlik ve beraberlik olmalıdır. Pandemi zamanında birbirimizden uzakta da olsak, manevi olarak birlikteyiz. Hepinizi dualarımla kucaklıyorum.” Rav Naftali Haleva’nın “Bu gece berahalarla bütünleşeceğiz” sözlerinin ardından Tu Bişvat temalı tabloyu çizmek üzere Ressam Jackie Arditty boyaları ve maharetli elleriyle çizim için yerini aldı.

Jojo Eskenazi’nin misafirlere çeşitli sorular yöneltmesiyle kutlama devam etti. Dr. Ceki Paltura, COVID-19 ve aşılama hakkındaki soruları cevaplayarak bilgi verdi. Yönetmen Ferit Koen sahne sanatçılarının pandemi zamanındaki sıkıntılarını paylaşırken dijitalleşmenin alışkanlıklara cevap vermediğini, seyirci ile iletişim yaşayamamanın zorluklarını anlattı. Psikolog Jilda Abravay, koronanın psikolojimiz üzerindeki etkilerini ve birçoğumuzun yaşadığı endişeleri anlattı. Cenk Rofe, ilk defa bu yılbaşında hiçbir müzisyenin çalışamadığını, evdeki stüdyosunda bir şeyler üretmeye çalıştığını belirtirken Diyetisyen Roksi Menase bağışıklık sistemini güçlendirmek için hangi besinlerin yararlı olacağından bahsetti. Bu sohbetler sürerken Jackie Arditty çizmeye, Cenk Rofe şarkıları ile bizleri neşelendirmeye ve sırayla berahaların okunmasına devam edildi.

Gecenin diğer bir sürprizi cemaatimizden ve yurt dışından bağlanan ailelerle yapılan beraha duaları idi. Duygusal anlar yaşanan bu katılımlar, İsrail ve Avrupa’nın çeşitli şehirlerinde yaşayanlarla gerçekleşti.

Limon berahasında söz alan Türk Yahudi Toplumu Eşbaşkanı İshak İbrahimzadeh gecenin aynı zamanda Uluslararası Holokost Kurbanlarını Anma Günü olduğunu, kaybettiklerimizi anarken, aynı zamanda kutladığımız Tu Bişvat için “Bir ağacın kökü ne kadar sağlamsa gövdeye zarar verseler bile ağaç yine yeşerecektir” dedi.

Reyna Haleva ve beraberindeki kadınlarla, gecenin bitmesine yakın Tu Bişvat geleneği olarak küçük bir fidan dikti.

En sonda, kısa zamanda resmini tamamlayan Arditty ‘Tu Bişvat ve Ateşten Aydınlığa’ olarak tanımladığı tablosunu izleyenlerine tanıttı.

Oldukça sıra dışı yaşanan bu gece için Nafi Haleva, “Avrupa’nın değişik yerlerindeki aile sofralarına misafir olduğumuz bu Tu Bişvat’ta büyük bir ailenin parçası olduk” sözleri ile duygularını paylaştı.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR