Biden´dan ilk günde, Trump yönetimi kararlarını tersine çeviren 17 kararname

ABD Başkanı Biden, Paris İklim Anlaşması ile Dünya Sağlık Örgütü´ne (DSÖ) yeniden katılmaya ve bazı Müslüman ülkelere uygulanan seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasına yönelik başkanlık kararnamelerini imzaladı.

Dünya
21 Ocak 2021 Perşembe

Biden, göreve başlama törenlerinin bitmesinin ardından Beyaz Saray'da Oval Ofis'e girerek Trump döneminde sıkça tartışılan politikaları geri çevirmeye yönelik ilk kararnamelerini imzaladı.

ABD’nin yeni başkanı ilk olarak, federal bina ve yerleşkelerde COVID-19 nedeniyle maske takılmasını zorunlu kılan bir karara imza attı. İklim değişikliğiyle mücadeleyi öncelikleri arasına alan Biden, küresel ısınmayı inkâr eden Trump'ın çekildiği Paris İklim Anlaşması'na yeniden dahil olmaya yönelik başkanlık kararnamesini imzaladı. Ayrıca Biden, Trump'ın COVID-19 salgınından sonra ayrıldığı Dünya Sağlık Örgütü’ne geri dönülmesine yönelik de bir kararnameyi imzaladı. 

Joe Biden, Donald Trump'ın göreve başladıktan yaklaşık 1 hafta sonra imzaladığı kararname ile başlattığı bazı Müslüman ülkelere yönelik seyahat yasağını da kaldırdı.

Beyaz Saray'daki ilk gününde toplamda 17 ayrı kararnameye imza atmış olan Biden, Oval Ofis’te gazetecilere yaptığı açıklamada, Donald Trump’ın kendisine "çok cömert" bir mektup bıraktığını ancak mektubun içeriğini paylaşmayacağını kaydetti.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR