Fas´ta Arapçaya çevrilen ilk İbranice kitap: ´Mavi Gömlekli Kız´

Prof. Gabriel Bensimhon tarafından yazılan İsrail romanı ´Mavi Gömlekli Kız´, bu ay Fas´ta Arapçaya çevrilen ilk İbranice kitap oldu. Kitap yakında Fas kitabevlerinde satışa sunulacak.

Dünya
19 Ocak 2021 Salı

Yediot Kitapları tarafından 2013 yılında yayınlanan roman, Faslı göçmen bir çocuk ile Yahudi soykırımından kurtulan İsrail doğumlu bir kız arasındaki aşk hikayesini ve İsrail Devleti'nin ilk yıllarını anlatıyor.

Fas'ta doğan Bensimhon, "10 yaşında İsrail'e göç edene kadar Fas'ın Sefrou kasabasında büyüdüm. Bir akademisyen olarak, Fas kültürünü kapsamlı bir şekilde inceledim. Faslı bir Yahudi olarak, bir hayali gerçekleştirdiğimi hissediyorum. Eserlerimin memleketimde okunması büyük bir gurur kaynağıdır. Umarım İsrail-Fas arasındaki barış anlaşmalarının ardından başka İsrailli yazarların romanları ve eserleri de Fas’ta yayınlanır’’ ifadelerini kullandı.

Kitap, Bensimon'un edebiyat ve tiyatro alanındaki çalışmalarını takip eden ve araştıran Muhammed V. Üniversitesi'nden Prof. Mohamed Elmedlaoui tarafından seçildi ve öğrencisi Dr.Ayashi Eladraoui tarafından çevrildi.

Tel Aviv Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Ortadoğu uzmanı Prof. Eyal Zisser, "Son zamanlarda Arap dünyasının İsrail'e ve kültürüne artan ilgiye tanık oluyoruz. Bunu Mısır ve diğer Ortadoğu ülkelerinde de gördük" dedi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün