ABD´de potansiyel neo-Nazi tehdidine karşı polis devriyede

Polis, Joe Biden´ın Başkanlık Töreni öncesinde potansiyel neo-Nazi şiddeti konusunda uyarıda bulundu. Amerikan Yahudileri gergin durumda.

Dünya
19 Ocak 2021 Salı

Bir üniversite öğrencisinin Twitter’da yaptığı paylaşıma göre, ABD’deki West Virginia Üniversitesi yakınlarında ‘Amerika'yı Yeniden Harika Yap’ (MAGA) şapkası takan biri, yerel sinagogların ve camilerin yerlerini sordu.

Üniversitenin bulunduğu Morgantown şehrinin bir sözcüsü polislerin konuyu araştırdığını ancak söz konusu kişinin kim olduğu hakkında fikirleri olmadığını belirtti.

Üniversitenin yakınlarındaki kasaba olan Granville’ın polis şefi Craig Corkrean, Trump veya MAGA şapkası takan şahısın başka bir kişiden en yakın caminin yerini istediğini ve oradan uzaklaştığını ancak söz konusu şüphelinin bir sinagogdan hiç bahsetmediğini belirtti.

Corkrean, polisin ‘tüm üsleri korumak için’ adamın kimliğini araştırdığını, ancak bir caminin yerini sormanın suç olmadığını vurguladı. Corkrean cuma günü Yahudi Telgraf Ajansı’na (JTA), ‘‘Yahudi cemaatine yönelik bu tehdidin nereden geldiğini bilmiyorum, ama herhangi bir sıkıntı yaşanmadı’’ dedi.

Trump yanlısı bir çetenin ABD Kongre Binasına saldırmasından sadece bir hafta sonra yayılan söylenti, polisin harekete geçmesine yetti. Morgantown Polis Departmanı sinagoglar ve camiler etrafında devriyeleri artırdı. Yahudi Kampüs Yaşam Vakfı (Hillel) müdürü, binada bulunan Tora’yı uzaklaştırdı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR