Nazilerin el koyduğu 3 tablo, Londra´daki görme engeliler kurumuna geri kazandırıldı

Naziler tarafından 1930´larda Viyanalı Yahudi bir aileden ele geçirilen üç sanat eseri, ücret almadan çalışan avukatlar yardımıyla geri kazandırılarak, Londra merkezli bir görme engelli yardım kuruluşuna bağışlandı. Bağış tutarının yarım milyon sterlinin üzerinde olduğu belirtildi.

Dünya
13 Ocak 2021 Çarşamba

Ferdinand Georg Waldmüller imzalı eserler, Avusturya’nın başkenti Viyana’da yaşan ve liberal bir gazete işleten Irma Lowenstein ve kocası Oscar’a aitti. Çift, 1938’de Londra'ya gidince, evlerine el koyuldu.

Irma’nın eşi Oscar, kısa bir süre sonra hayatını kaybetti, ancak Irma yeniden evlenip Austin soyadını aldı. Irma Austin, 1976 yılına kadar, Yahudi karşıtı Nürnberg Yasaları kapsamında el koyulan eserlerini geri alabilmek için savaş verdi. Irma’nın iade talebi, jeopolitik nedenlerle hiç kabul edilmedi. Viyana'daki çok uluslu savaş sonrası barışı koruma gücünün parçası olan Sovyetler Birliği, iadeyi reddetti.

Irma hiçbir mirasçı olmadan 86 yaşında hayatını kaybetti. Mülkünü ise Büyük Londra Görme Engelliler Fonu'na bıraktı. Fonun ismi ilerleyen yıllarda Görme Vakfı olarak değişti. Vakıf, günümüzde Londra ve çevresinde, görme kaybı yaşayan 200 binden fazla insana yardım ediyor.

2018'de bir Alman soy uzmanı, Alman devleti tarafından tutulan ve ülke çapındaki çeşitli müzelere ödünç verilen üç Waldmüller tablosunun aslında vakfa ait olduğu konusunda yardım kuruluşunu uyardı. Ücretsiz olarak çalışan Charles Russell Speechlys'deki avukatlar, hayır kurumunun mülkiyeti üstlenmesine yardımcı oldu.

İlk iki eser kasım ayında 360 bin sterlin fiyatla satılırken, üçüncüsünün yakında 180 bin sterlinlik bir değere satılması bekleniyor.

Görme Vakfı Direktörü Tamsin Baxter şunları söyledi: “Irma'nın hayatı boyunca yaşadıklarından sonra, ölümünden neredeyse 50 yıl sonra, yaşamı boyunca kendisi için çok önemli görünen bir amacı hâlâ desteklemesi gerçekten dikkate değer.”

Söz konusu iade gerçekleşmeseydi üç tablo - ‘Şarap Hasadının Hazırlanması’, ‘Büyükanne Ziyareti’ ve ‘İyi Huylu Çocuk (Dilenci)’ - Linz'deki Hitler Führer Müzesinin koleksiyonuna katılacaktı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR