JAcademy: UNUTAMAYACAĞINIZ BİR ARA YIL!

Profesyonel ve kişisel gelişime önem veren Berlin merkezli ara yıl programı motive ve azimli Yahudi gençleri için birebir!

Duymayan Kalmasın
12 Ocak 2021 Salı

Liza Cemel

Hepimiz zaman zaman eğitim ve iş hayatımızdaki sonraki adımı belirlemekte zorluk çekebiliyoruz. Hatta olanaklara, araçlara ve fırsatlara erişimimizin bu kadar yüksek olduğu devrimizde, kulvarda bizim gibi yarışan diğer gençlere nasıl fark atabiliriz diye düşündüğümüz de oluyor. Kişisel deneyimlerime de dayanarak, JAcademy ara yıl programının uzun vadede fark yarattığına inanıyorum. Deneyim deyince akla yalnızca profesyonel hayata dair deneyim gelmesin. Bulunduğun yeni ortamı; şehri, tanımaya çalıştığın yeni insanları, ayak uydurmaya çalıştığın yeni bir düzeni ve programı kastediyorum asıl. Bağımsızlığın tam da kişiye güç verdiği ve alınan bu güç ile desteklenen karar mekanizmasından da bahsediyorum. Ne de olsa bilinçli ve doğru kararlarımızın bize açtığı kapıların etkisi azımsanmayacak kadar fazla. Bundan dolayıdır yenilikleri deneyimlemenin güzelliği ve ne istemediğinin farkına varmanın getirdiği hafifletici duygu.

Eskiye nazaran artık herkes iyi kötü yüksek eğitim derecesine geliyor, birkaç dil biliyor ve ekran başından kalkmadan bile dünyaca ünlü üniversitelerden kurs sertifikaları alabiliyor. Hal böyle olunca kendimizi geliştirmek için bulunan olanakların sınırı da bir hayli fazla, geleceğimize dair kariyer planları adına karar vermek de bir hayli zor oluyor.

Programdan kısaca bahsedecek olursak, 18-25 yaş arasındaki, profesyonel ve kişisel gelişimleri için adım atmak, fark yaratmak için motive olan Yahudi gençlerine hitap ediyor. Liseyi yeni bitirmiş, halen üniversitede olan ya da üniversiteyi yeni bitirmiş gençlerin istek ve yeteneklerine göre çeşitli staj olanakları sağlanıyor. Berlin dışında, Londra’da staj, Amerika gezisi ve başka çeşitli geziler ve etkinlikler de yer alıyor programın içerisinde. Farklı kültürleri; şehirleri; iş kollarını deneyimlemek için de ideal.

 

Burs olanaklarıyla da öğrencileri destekleyen JAcademy, gençlerin Yahudi kimliğini çeşitli ders ve etkinliklerle de geliştiriyor. Alanında çok yetkin ve ilham verici olan mentorlar eşliğinde çıktığımız bir keşif yolculuğu…

Avrupa’daki Yahudi hayatının geleceği için sayısız programa öncülük eden, Yahudi okulları kuran ve çeşitli fırsatlarla gençlerin önünü açan Ronald S. Lauder Vakfı, JAcademy’yi de destekleyen ana programlardan.

2021 senesi için planlanan zaman çizelgesi Mart başından Haziran sonuna kadar geçen süreyi kapsıyor. Eğitim ve kariyer adımları atarken ilham bulmak, kendini geliştirmek, şehirleri ve hayatı keşfetmek, hayat boyu etkilerini göreceğin bir deneyim yaşamak sen de istiyorsan aşağıdaki linkten hem web sitesine göz atabilir hem de başvurunu yapabilirsin: https://jacademy.info/


Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün