Holokost döneminde saklanan hatıralar açık arttırmaya çıktı

Lodz Gettosunda, diğer adı ile Litzmannstadt´da bulunan eski bir apartmanda, savaş zamanında yerleşmiş olan Polonyalı bir ailenin mensupları bugün halen yaşamaya devam ediyor. Ailenin yeni nesli, binada yenileme yapmak istediler ve tahtaları kaldırdıklarında bir sürprizle karşılaştılar. Holokost sırasında saklanan dini eşyalar…

Dünya
6 Ocak 2021 Çarşamba

Yusuf Tolga ÜNKER

Savaş sırasında evlerini terk etmek zorunda bırakılan apartman sahipleri büyük ihtimalle tekrar geri dönecekleri umuduyla eşyalarını saklamışlardı. Yahudi olan ailenin büyük ihtimalle varlıklı olduğu belirtildi.

Çok güzel yapılmış, gümüş ve sedef ile süslenmiş Tora 1897 (5657) yılından. Meyer Fishman ve eşi Chawle Fishman’ın hediyesi olduğu belirtilmiş. Bütünüyle gümüş işlemelere sahip. Güzel bir el yazısıyla yazılmış. Yüzde 100 kaşer ince deriden yapılmış.

Tevrat'ı bağlayacak iki malzeme kordonu ve oğlunun mührünün bulunduğu birkaç kitap ile çeşitli dini eşyalar bulunmakta.

Bir yıl kadar önce Lodz'da özel bir apartman dairesini yenilerken, diğer birçok Yahudi dini eşyaları ile birlikte zeminin altında bulundular.

Evlerini terk etmek zorunda kalan ailenin, 1939’un ekim - kasım aylarında bu apartmana taşınmak zorunda kaldıkları düşünülüyor. Daha sonra ise başlarına nelerin geldiği hakkında bir bilgiye sahip olunmadığını söyleyen yetkililer, ailenin tüm dini eşyalarını zemine sakladıklarını belirtmekteler. Daha sonra ise dairede bir Alman subayının yaşadığı ve savaştan sonra da birkaç Polonyalı ailenin evi olduğunu ifade ediliyor

Tevrat Rulosu ve diğer eşyalar, Valkyrie Müzayede Evi tarafından satışa çıkarıldı.

Sitenin linki ise: https://www.valkyrieauctions.com

 

 

 

 

 


Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR