İran, yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş uranyum üretti

İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü, başlatılan işlemler sonucunda, bir günde yüzde 20 saflıkta zenginleştirilmiş uranyum elde ettiklerini açıkladı.

Dünya
6 Ocak 2021 Çarşamba

Tüm sürecin Fordo'daki uranyum zenginleştirme tesisinde ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı müfettişlerinin gözetiminde gerçekleştiğini belirten Sözcü, "Uranyumu yüzde 20 saflığın üzerinde rahatlıkla üretecek kapasiteye sahibiz. Bu opsiyonu da değerlendiriyoruz" dedi.

İranlı bilim insanı Muhsin Fahrizade’ye düzenlenen suikastın ardından İran meclisinde

1 Aralık 2020'de onaylanan bir yasa, İran Atom Enerjisi Kurumunun uranyumu en az yüzde 20 zenginleştirmeye başlamasını ve düşük düzeyli zenginleştirilmiş uranyum stoklarını artırmasını zorunlu kılmıştı.

2015’te imzalanan nükleer anlaşma, Tahran'a yüzde 3,67 oranında uranyum zenginleştirme faaliyetini sürdürme hakkı veriyor. Trump’ın ABD'yi bu anlaşmadan çekmesinin ardından, İran tüm taahhütleri askıya almıştı. ABD'nin yaptırımlarına karşı anlaşmadaki taahhütlerini durduran İran, zenginleştirilmiş uranyum seviyesini yüzde 4,5 oranında tutuyordu.

Uranyumun yüzde 20 saflıkta zenginleştirilmesi, nükleer bomba elde etmeye imkân sağlayacak yüzde 90 saflıkta parçalanabilir uranyuma ulaşmak için önemli bir aşama olarak nitelendiriliyor. İran ise nükleer programının barışçıl olduğunu ve anlaşmanın taraflarının yükümlülüklerine uyması halinde kendisinin de anlaşmadaki taahhütlerini yerine getireceğini belirtiyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR