Pfizer: ´´COVID-19 aşısının 2. doz yapılmazsa koruyucu olup olmadığı bilmiyoruz´´

BioNTech ve ortağı Pfizer pazartesi günü yaptıkları basın açıklamasında "İlk dozdan itibaren korumanın 21 gün sürdüğünü gösteren hiçbir veri yok," dedi.

Dünya
5 Ocak 2021 Salı

BioNTech ve Pfizer, ortaklaşa geliştirdikleri aşının, denemelerde test edilenden daha sonra takviye aşısı yapılırsa COVID-19'a karşı korumaya devam edeceğine dair hiçbir kanıt olmadığı konusunda uyardı.

Şirketler yaptıkları açıklamada, "Aşı denemelerinde, katılımcıların çoğunluğu ikinci dozu programda belirtilen zaman içinde aldığı için aşının güvenliği ve etkinliği farklı dozlama zamanlarına göre değerlendirilmemiştir" dedi. Mevcut aşının, ilk dozdan üç hafta sonra uygulanacak olan takviye doz şeklinde yapılması amaçlandı.

Reuters'ın bildirdiğine göre ilk olarak, aralarında Almanya ve İngiltere'nin de bulunduğu birkaç ülke, öngörülen doz kıtlığını yönetmek için 21 günlük süre sınırını uzatmayı düşünüyor. Danimarka, ilk ve takviye aşı arasında altı haftaya kadar bir gecikmeyi onaylamış durumda.

Ayrıca mevcut aşılar, COVID-19’un İngiltere’de başlayan mutasyonlu hali ile başa çıkıp çıkamayacağını öğrenmek isteyen bilim camiasında kafa karışıklığı yarattı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR