Fransa´dan İsrail boykotunu destekleyen Filistinli gruba 10 milyon dolar

Fransız hükümeti, İsrail karşıtı BDS´nin (Boykot, Tecrit ve Yaptırımlar Hareketi) önde gelen destekçilerinden biri olan Filistinli bir örgüte yaklaşık 10 milyon dolar tahsis etti. BDS Hareketi Fransa´da birçok yüksek profilli davada yasa dışı bulundu.

Dünya
4 Ocak 2021 Pazartesi

İklim, biyolojik çeşitlilik, barış, eğitim, kentsel gelişim ve sağlık konularına odaklanan Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) geçen yıl, Batı Şeria'da iyi hükümet uygulamalarını teşvik ettiğini belirten Filistinli bir grup olan NDC'ye 10 milyon dolar hibe verdi.

Filistin-İsrail çatışması çerçevesinde sivil toplum kuruluşlarının ve yabancı hükümetlerin faaliyetlerini araştıran İsrailli bir grup olan NGO Monitor, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, Fransız hükümetine hibesini revize etmesi çağrısında bulundu.

AFD Sözcüsü Magali Mevellec, hibenin Fransız yasalarına uygun olduğunu belirtti, ancak Jewish Telegraphy Agency’nin konuyla ilgili sorgusuna yanıt olarak başka bir yorum yapmadı. Mevellec, Fransa'nın, Filistin toprakları olarak gördükleri yerlerde halkın yaşam koşullarını iyileştirmek ve güçlendirilmek için destek olduklarını ifade etti.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR