Tony ödüllü Broadway yapımcısı Roger Berlind 90 yaşında hayatını kaybetti

Yüzden fazla Broadway oyunu ve müzikalinin yapımcısı, 25 Tony Ödülü sahibi Roger Berlind, 18 Aralık´ta Montana´daki evinde öldü. Ailesi, ani kalp durması sonucu vefat ettiğini açıkladı.

Dünya
30 Aralık 2020 Çarşamba

Yahudi asıllı Brooklyn doğumlu Berlind, Glenn Close ve Jeremy Irons da dahil olmak üzere ünlü oyuncuların başarısında büyük katkıda bulunan kırk yıllık bir kariyere sahipti.

Berlind, küçüklüğünde şarkı yazarı olmayı hayal ediyordu. Buna rağmen Wall Street'te çalışmaya başladı. Ancak, Haziran 1975’te karısını ve dört çocuğundan üçünü bir uçak kazasında kaybetmesiyle hayatının gidişatını değiştirmeye karar verdi. 1998'de Times'a verdiği bir röportajda iş yapmanın ve para kazanmanın artık ona bir anlam ifade etmediğini belirtmişti.

Berlind, kendisini yeni bir kariyer yoluyla tanımlayarak Broadway'e döndü. İlk sahnesi 1976'daki, 8. Henry hakkında bir Richard Rodgers müzikali olan ‘Rex’ sert eleştirilere maruz kalmıştı.

Çok sayıda yapımcı tarafından sahneye konan Tony ödüllü son şovu, Rodgers ve Hammerstein'ın ‘Oklahoma’ filminin 2019'da yeniden canlandırılmasıydı. Diğer gösterileri arasında, en iyi oyun dalında Tony ödülünü kazanan ‘Amadeus’un 1980 yapımı orijinal prodüksiyonu ve Duke Ellington tarafından iki yıl sahnelenen 1981 müzikali ‘Sophisticated Ladies’ bulunuyordu. 2012'de Philip Seymour Hoffman ile ‘Death of a Salesman’ ve 2017'de Bette Midler ile “Hello Dolly” de eserleri arasındaydı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR