Oxford Üniversitesi, antisemitizm tanımını kabul etti

Oxford Üniversitesi, Uluslararası Holokost Anma İttifakı´nın (IHRA) antisemitizm tanımını müfredatına dahil eden, son eğitim kurumu oldu.

Dünya
30 Aralık 2020 Çarşamba

Oxford Üniversitesi Yahudi Derneği Başkanı Samuel Benjamin, “Oxford Üniversitesi Yahudi Topluluğu, Üniversitenin Uluslararası Holokost Anma İttifakı'nın (IHRA) antisemitizm tanımını resmen kabul etmesine memnun oldu. Oxford Üniversitesi bu adımı atarak, Yahudilere karşı önyargı ve ayrımcılıkla mücadelede hayati önem taşıyan bir tanımı kabul eden, ülke çapında sayısı artmakta olan üniversiteler arasına girdi. Bu, üniversitenin antisemitizmle mücadele çabalarında bir dönüm noktası ve kampüsteki Yahudilerin korunmasında önemli bir adımdır. Yahudi öğrencileri destekleyici koşulları yürürlüğe koymaları için üniversiteyle birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz” dedi.

Community Security Trust'un (İngiltere'de Yahudi toplumunun güvenliğini sağlayan yardım kuruluşu), kayıt edilmiş öğrencilere yönelik antisemitizm vakalarında artış olduğunu gösteren yakın tarihli raporu ile üniversitelere uluslararası antisemitizm tanımını müfredatlarına dahil etme çağrısından sonra, Cambridge Üniversitesinin ardından Oxford Üniversitesi de IHRA'nın tanımını kabul etti.

İngiltere Eğitim Bakanı üniversiteleri, yıl sonundan önce antisemitizmin işe yarar bir tanımını benimsemeyi reddetmeleri durumunda kesintilerle karşılaşabilecekleri konusunda uyarmıştı.

Bu ay başında, İngiltere Premier Ligi ile 18 üst düzey futbol kulübü IHRA'nın tanımını kabul ettiklerini açıkladı.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR