Holokost kurtulanı davayı kazandı, kiliseye yasadışı satılan arazisini geri aldı

Dünya
23 Aralık 2020 Çarşamba

Polonya Yüksek Mahkemesi altı yıldır süren davayı Holokost kurtulanının lehine sonuçlandırdı. Davacı Krakow şehrinde kendisinden çalınan ve bir kilisenin sahiplendiği arazinin yeniden mülkiyeti için dava açmıştı.

Blanka Goldman’ın, Tarnow kasabasındaki 'Our Lady of Scapular' kilisesine yasadışı olarak satılan arazisini tekrar geri alabilmek için açtığı ve uzun senelerdir süren dava, mahkemenin verdiği kararla sona erdi.

Polonya yerel basınına göre göre, Holokost döneminde Yahudi olmayan Poetschke Ailesi Blanka'yı Almanlardan korumuştu. Blanka, ailesinde kurtulan tek kişi olmuştu. 

Blanka II. Dünya Savaşından sonra Avustralya'ya göç etmiş ve onu kurtarmış olan Hubert Poetschke'ye, tüm ailesine ait olan arazisi için vekalet bırakmıştı. Hubert öldükten sonra oğlu Jerzy araziyi kiliseye sattı. Kilise çalışanları, Jerzy'nin yalan beyanda bulunarak arazinin terkedildiğini söylemesi talimatını vermişlerdi.

2010 senesinde Goldman'ın kızı Ann Drillich arazinin çalındığını öğrendi ve geri almak için dava açtı.  Dava sırasında kilise ailenin para için ‘utanmadan Holokost'u kullandığını' iddia etti.

Kilise 2014 senesinde davayı kaybetmiş ama dönemin Adalet Bakanı Ziobro, Yüksek mahkemeye başvurmuştu.

Goldman’ın ailesi 700 bin dolar tazminat isterken, Krakow mahkemesi ödenecek miktarı henüz belirlemedi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR